Ünlü Grupların İsimleri Nereden?

Metallica

metallica

Ron Quintana, metal müzik gruplarıyla ilgili bir müzik dergisi çıkartmak ister ve Metallica grubunun davulcusu Lars Ulrich’ten dergiye isim bulması konusunda yardım ister. Ron’un dergiye isim önerisi Metallica, Lars’ın ise Metal Mania’dır ve derginin ismi Metal Mania olur bilin bakalım Metallica’da nerede isim olarak kullanılır!

The Rolling Stones

rolling stones

Keith Richards ve Brian Jones’un en sevdiği blues şarkılarından biri olan Rolling Stone şarkısı grupta oy birliğiyle kararlaştırılıp “The Rolling Stones” olarak seçilmiştir.

Radiohead

radiohead

Plak şirketinin “On A Sunday” ismini beğenmemesi üzerine hızlıca bir isim arayışına giden grup Talking Heads’in 1986 tarihli True Stories albümünden bir şarkı ismi olan “Radiohead” i kendilerine yıllarca akıllardan silinmeyecek bir grup ismi olarak seçtiler.

Queen

queen

Grubun ilk ismi Smile’yken grubun solisti Freddie Mercury ismin “Queen” olarak değişmesini grup arkadaşlarına önerirler, başta grubun isminin değişmesi konusunda grup üyeleri tereddüt yaşasa da sonrasında isimden herkes memnun kalır ve grubun ismi tamamen değişir.

Pink Floyd

pink floyd

İlk isimleri “Tea Set” ken İngiltere’de kendileriyle aynı ismi taşıyan bir grup daha olduğunu öğrenen grup üyelerinden Syd Barrett’ın önerisiyle grubun ismi Pink Floyd olarak değişir. Peki neden Pink Floyd? İsme karar verirken Blues Gitaristi Pink Anderson ve Floyd Council’in isimlerini birleştirip Pink Floyd çıkar ortaya. Düşünsenize Batu Mutlugil’le, Yavuz Çetin’den Batu Yavuz isimli grup kurmak gibi

Motörhead

motörhead

Lemmy, amfetamin bağımlıları için argo anlamda kullanılan Motor Kafa terimini grup ismi olarak seçer, aynı zamanda bilin bakalım Jimi Hendrix’in İngiltere’deki torbacısı kimdir?

Led Zeppelin

Led Zeppelin

Jimi Page ve Keith Moon, Jeff Beck’i de gruba dahil ederek süper bir grup kurma hayalleri vardır, sohbet esnasında bu grupla kurşundan zeplin gibi uçarız ( lead zeppelin ) der ve o grup asla kurulmaz ama Led Zeppelin grubunun ismi olur.

Iron Maiden

Iron Maiden

Grubun ismi The Man in the Iron Mask filmindeki işkence aleti olan Demir Bakire’yi ( Iron Maiden ) görünce, olur mu acaba diye düşünür ve grubun ismi ortaçağa ait bir işkence aletinden esinlenilerek belirlenir.

Deep Purple

Deep Purple

Ritchie Blackmore’un gruplarını yeni kurduğunda anneannesi, en sevdiği şarkı olan “When The Deep Purple Falls’u ne zaman çalacağını sorup durur ve Ritchie Blackmore için bu şarkı esin kaynağı olur.

Black Sabbath

Black Sabbath

Grubun ismi cadı avını konu alan film “Black Sabbathétan gelir, sinema dönüşü grubun ismi konusunda hem Geezer hem de Ozzy karar vermiş durumdadırlar.

Beatles

beatles

Cırcırböcekleri isimli gruptan ilham alarak The Beetles ( böcekler ) ismini gruba koymaya karar verdikten sonra birazcık da kelime oyunuyla beet’i beat ( ritm ) kelimesiyle değiştirip ortaya “Beatles” ı çıkarırlar ve sonrasında dünya çapında bir üne kavuşan grup İsa’dan bile daha popüler hale gelir!

AC/DC

ACDC

Angus ve Malcolm kardeşler ablalarının dikiş makinalarının arkasında AC/DC yazısından yola çıkarak gruplarına isim verirler!

Bir cevap yazın