Siyah Piyano Tuşlarının Kalıplarını Kavrayın

Oktav Başına Neden Sadece 5 Siyah Piyano Tuşu Var?

Çoğu insan piyano tuşlarının görünümüne aşinadır; alternatif beyaz ve siyah tuşlar klavyeler arasında yayılmıştır. Peki, daha yakından baktığınızda, siyah piyano tuşlarının beyaz piyano tuşlarından daha az olduğunu fark ettiniz mi? Bir piyanodaki siyah tuşların modelini anlamak için, notalara ve bunların keskin ve düz kısımlarına aşina olmak önemlidir.

Bir piyanonun üzerindeki beyaz tuşlar, doğal hallerinde olan notalardır. Yani, perde C veya A gibi değişmez. Bir nota keskin veya düz bir tesadüfi eklenerek yarım adım yükseltildiğinde, genellikle kazara karşılık gelen anahtar siyah bir anahtardır – bu da yarımdır. Komşu beyaz anahtarından uzaklaşın. Piyanodaki her notanın keskin veya düz olabilir, ancak beyaz olanlardan daha az siyah piyano tuşu vardır. Bu, her keskin veya düz notanın siyah tuşta çalınmadığı anlamına gelir. B♯ gibi bazı keskinler beyaz tuşta çalınır çünkü C (B♯) B’den yarım adım daha yüksektir.

Piyano hakkında daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız..

Piyano klavyesinin dayandığı müzikal ölçekte toplam yedi nota vardır. Yedi notalı ölçek kavramı, erken müzikte ortaya çıktı ve bir modlar sistemine dayanıyordu. Çok teknik olmadan, büyük bir ölçeğin aralık modelini anlamak, siyah notaların ne zaman işe yaradığını tespit etmenize yardımcı olabilir. Bir ölçekte belirli bir modelde tam adım aralıkları ve yarım adım vardır.

Yukarıdaki resme bakın: C’nin düz olmadığı görülüyor çünkü doğrudan solunda siyah anahtar yok. Ancak C’nin bir dairesi var, sadece B olarak gizlenmiş. Bu notlar arasında zaten yarım adım olduğundan, notayı yarım adım düşüren siyah bir anahtar eklemek gereksiz olacaktır. C majör ölçeğinin deseni aşağıdaki gibidir:

C (tüm adım) D (tüm adım) E (yarım adım) F (tüm adım) G (tüm adım) A (tüm adım) B (yarım adım) C

Her büyük ölçek bu sıradaki aynı adım modelini izler: tam – bütün – yarı – bütün – bütün – yarı (G-G-Y-G-G-G-Y). Do majörde, bu desen tüm beyaz tuşlarla sonuçlanır.

Ya farklı bir notayla büyük bir ölçek başlatırsanız, D diyelim? Desendeki bazı yarım adımlarınız için, özellikle F♯ ve C♯ için siyah tuşlar kullanmanız gerekecektir.

Siyah piyano tuşları olmasaydı, gözlerimizin ve parmaklarımızın piyanodaki yer işaretlerini ayırt etmesi çok zor olurdu. Müzikte düzenli olarak çalınan yarım adım kalıplarını kolayca bulabilmemiz için siyah tuşlar bize rehberlik etmeye yardımcı olur.

İpucu: B notası (B akorları ve anahtar imzaları ile birlikte) C düz olarak da yazılabilir. Adı, anahtar imzasına bağlıdır. Bu notalar, armoni örnekleridir.