Shakespeare’den İlham Alan 5 Müzik Eseri

Bu yazımızda Shakespeare’in eserlerinden ilham alarak kendi müziğini üreten 5 kişiden bahsedeceğiz.

Dünya tiyatro tarihine adını altın harflerle yazdıran William Shakespeare, yalnızca tiyatro alanına değil, sanatın neredeyse her alanına ilham kaynağı olmuş bir sanatçıdır. Kendinden sonraki tüm nesilleri etkileyen Shakespeare, birçok sinema filmine, tabloya ya da heykele de feyz veren biridir. Tabi ki bu kadar çok alanda etkisi görünen eserlerinin müziğe de yansımaları olmuştur.

Müzik eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi almak için Buraya Tıklayın..

Hazırsanız başlayalım…

Felix Mendelssohn – Bir Yaz Gecesi Rüyasına Uvertür

Bir yaz gecesi rüyası, Felix Mendelssohn’un en sevdiği oyunlardan biriydi ve on yedi yaşında bu oyun tek başına konser çalışmasını yazması için ona ilham verdi. Klarnet ve kemandaki dramatik, aşağı doğru sıçramalar, oyunun eşek başlı zanaatkar karakterini taklit ederken, hızlı tempolu, kemanlar ormanın yaramaz perilerinin uçuşan ayaklarının çıkardığı melodiden esinle yazıldı.

Jean Sibelius – Fırtına

Shakespeare’in yazdığı son oyunu olan Fırtına’ya dayanan Sibelius’un müziği solo vokalistler, koro, orkestra ve bir harmonyum veya organ için yazılmıştır. Farklı enstrümanlar bireysel karakterleri gösterirken, zengin, heyecan verici orkestra renkleri oluşturmak için orkestrayı tam kapasitede kullanır.

Sergei Prokofiev – Romeo ve Juliet

Romeo ve Juliet’in dramatik, romantik hikayesi, Prokofiev’in üç orkestra süitinin güzel müziğinin ardındaki ilham kaynağıydı. Başlangıçta bir bale olarak tasarlanan eser, müzikal görüntülerle doludur. Kılıç dövüşleri, Romeo’nun ürkek hallerini ve trajik sevgilileri tasvir eden yemyeşil melodilerle doludur.

Guiseppe Verdi – Macbeth

Shakespeare’in ölümsüz eserlerinden olan Macbeth  için Verdi tarafından yazılan bu eser, oyunun ürkütücü hikayesinin sert gerçekliğini yansıtıyor. Eserin en çarpıcı yeri ise Lady Macbeth karakteri için yazılan ve onun oyundaki varlığını sonuna kadar hissettiren tutkulu bir arya.

Hector Berlioz – Kral Lear

Berlioz, birçok yazarın eserlerinden ilham aldı, ama en önemlisi Shakespeare’in ilham kaynağı olduğunu düşündü. Prix de Rome ödülüne layık görüldükten kısa bir süre sonra Kral Lear uvertürünü besteledi. Tıpkı oyundaki Lear karakteri gibi eser de iki bölümden oluşur, biri karanlık ve umutsuz; diğeri renkli ve dramatik.