Piyanonun Bulunuşu

Piyanonun İcadı Ve Gelişimi

Dünyanın bilinen en karmaşık müzik aleti olan piyano aynı zamanda sayısız tonda ses verebilme özelliğiyle tüm müzik aletlerinden ayrılır. Adını yumuşak-kuvvetli anlamına gelen pianoforte deyiminden alan bu aletin nasıl yapıldığı ve kim tarafından icat edildiğinin öyküsü de bir hayli ilginç.

Şu anki bildiğimiz karmaşık yapısının aksine ilk şekli monokord tek kiriş olarak adlandırılan ilkel bir kutu şeklindeydi. Yalnız tek bir telin gerili olduğu bu kutunun üzerinde skala aralıkları işaretlenmiş şekildeydi. MS.1000’li yıllarda İtalyan Guido d’Arezzo tarafından bu kutunun üzerine sürgülü bir köprü eklendi. Köprü sayesinde müzik aletine başka teller ve anahtarlar ekledi. 16. Yüzyıla kadar yaygın olarak kullanılan bu müzik aleti geliştirilerek klavye oluşturuldu. Klavyede ses, gergin yaylar biçimindeki tellerin üzerine basınç uygulanmasıyla oluşan titreşimle elde edildi. 17. Yüzyılda klavyeden daha büyük, dikdörtgen biçiminde, dört oktavlı bir anahtar düzeniyle çalınan bir müzik aleti geliştirildi.

1709 yılında ise bildiğimiz piyanonun ilk örneği Bartolommeo Christofori tarafından yapıldı.
Kendinden öncekilerden tellerin tuşlara basılarak ses vermesi yönüyle ayrılan bu müzik aletinin yaygın olarak kullanılmasını sağlayan ise besteleriyle ölümsüz hale gelen Beethoven’dır.

Piyano fiyatları ne kadardır? Piyano çeşitleri nelerdir? Yeni başlayanlar hangi piyanoyu tercih etmelidir?

Telli çalgılar grubundan gelen “piyano” adı, kuvvetli ses (forte) ve zayıf ses (piano) kelimelerinin birleşimidir. 1700’ lerde ilk kez kullanılan piyanolar genel olarak konsol, kuyruklu ve elektro olarak üç ana ve ara gruplara ayrılır.

Kuyruklu piyanolar, çok büyük bir sanat eserine benzeyen görüntüsüyle büyüler. Kuyruklu modeller konserlerde, profesyoneller tarafından kullanılanlardır. En pahalı ve en büyük piyano modelini alırken, işin uzmanından yardım almak gereklidir.

Çalmaya yeni başlayan ve amatör bir piyanistin tercih etmesi gereken model ise konsol piyanolardır. Diğer adı akustik olan bu piyanoların iyi markaları tercih edildiğinde, çıkan sesler hayranlık uyandırıcıdır. Bu konuda da uzmanlar genelde Alman markalarını tavsiye etmektedir.

Kalabalık yerleşim yerinde kullanmak üzere, az bir bütçeyle piyano sahibi olmak istiyorsanız dijital modeller size uygundur. Çünkü sesini ayarlayabilir, diğer modellere göre daha ucuza sahip olabilirsiniz. Hepsinden önce org sahibi olup, alıştırma da yapabilirsiniz. Ya da piyano kursunuzun piyanolarını kullanıp çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz.

Dünyanın en iyi bestelerinin yazıldığı piyanolar büyük bütçe ve bakım ister. Bu sebeple 2. el piyano modelleri de tercih sebebidir.

Bir cevap yazın