Piyanoda Pedalların Görevleri Nelerdir?

Piyanoda Pedalların Görevleri Nelerdir?

Piyanoda-Pedalların-Görevleri-Nelerdir

Bugün, piyano kursu İzmir temsilcisi olarak sizler için piyanonun pedallarının göverlerini açıkladığımız bir yazı hazırladık.

Piyanoda Sağ Pedalın Görevi

Piyanoda sağ pedal, adından da anlaşılabileceği gibi piyano pedallarının en sağında bulunur. Sağ pedalın fonksiyonu bir nevi piyano tellerinin titreşimini engelleyen susturucu etkisine dayanır. Pedala basıldığı anda keçeler tellere baskı yapar ve piyanodan çıkan ses güçlendirilmiş olunur. Notada sağ pedal kullanımını gerektiren yerlerde P *, Ped * işaretlerine yer verilmektedir.

Sağ pedalın piyanoda kullanılması 3 farklı şekilde olmaktadır. Kısaca özetleyecek olursak:

  1. Sesten önce pedalın kullanılması ile, parçanın suslarla ayrılan bölümlerinin başında devam etmeden önce yumuşak bir geçiş etkisi meydana gelir. Yani ilk çıkacak seste yumuşak bir etki yapar.
  2. Sağ pedala nota ile aynı anda basılması durumuna “ritmik pedal” adı da verilmektedir. Asıl amaç parçada ritimleri belirginleştirip bazı akor ya da notaları vurgulamaktır. Genellikle marş veya dans müziği tarzı müziklerde belirli aksanlı notaların tonu arttırılabilir ve parça zenginleştirilebilir.
  3. Pedala notadan hemen sonra basılması durumuna ise terminolojide “legato” ya da “senkop” pedal denmektedir. Bu pedalı kullanmak genellikle iyi bir müzik bilgisi ve hassasiyet gerektirmektedir. Senkop pedalın kullanım tekniği armoni değiştikçe kaldırılıp akabinde tekrar basılmasına dayanır. Böylece pedal kullanımı ile akorlar arasında bir bağlantı kurulabilir.

Piyanoda Sol Pedalın Görevi

Bilindiği üzere piyanoda her bir nota için çekiçler 3 ayrı tele vurarak bir ses elde eder. Sol pedal kullanıldığında ise bu çekiçler 2 yada bazı piyano türlerinde sadece 1 tele vurarak sonuçta çıkan sesin yumuşamasına neden olur. Bu nedenden dolayı sol pedal İtalyanca’da tek tel anlamını taşıyan “una corda” şeklinde anılır. Notada ise bu “una corda” kelimelerinin baş harfleri olan U.C. harferini gördüğümüzde sol pedala basılması gerektiği anlaşılmaktadır. Pedaldan ayağın kaldırılması gereken durumlarda yine İtalyanca’da 3 tel anlamına gelen “tre corde”nin kısaltması olan T.C. harflerine yer verilir. Sol pedal sağ pedal ile birlikte de kullanılabilinir ve en çok cümlenin başında basıldığında en iyi sonuç elde edilmektedir.

Piyanoda Orta Pedal

Piyanoda orta pedal, sağ ve sol pedaldan farklı olarak pedal grubunun ortasında konumlanır. Kullanım amacı ise parçada uzatılması gereken sesleri tutmaktır. Bu yüzdendir ki orta pedal ile başlangıçtaki sesler uzatıldığında, ince ses alanındaki notalar rahat bir biçimde çalınma imkanını bulur. Bu yönü ile orta pedal piyanoda önemli bir işlev görmektedir.

Unutulmamalıdır ki piyano çalarken hangi pedalı kullanırsanız kullanın amaç doğru yerde ve doğru teknikle kullanmak olmalıdır. Bu şekilde kullanıldığında çalınan eser zenginleşir ve renklenir. Aksi durumlarda pedal kullanımı asla piyano çalınırken yapılan hatalar gizlenmek için kullanılmamaldır. Bu yönüyle, pedal kullanımı ile ilgili öğrenme ve öğretme süreçleri, tümüyle piyano öğrenme sürecinin en kritik aşamalarından biri de sayılabilir.


Bugün, piyano kursu İzmir temsilcisi olarak sizler için piyanonun pedallarının göverlerini açıkladığımız bir yazı hazırlamıştık umarız  faydalı olmuştur.