Piyanoda Majör Akorlar Nasıl Basılır

Piyanoya ilgi duyan kişilerin en çok merak ettiği sorulardan biri de ” sağ ve sol el eşlikleri neye göre yapılıyor ? ” olmaktadır. Bu yazımız içerisinde sizlere piyanoda alt yapıyı nasıl dolduracağınız konusunda çeşitli bilgiler vereceğiz. Piyanoda akorlar nasıl basılır sorusunun cevabını detaylı bir şekilde bulabileceğiniz yazımızda tüm majör akorların piyanoda nasıl basıldığını öğreneceksiniz.

Eğer müziğe ilgi duyuyorsanız birçok akor pozisyonu ve adlandırması olduğunu fark etmişsinizdir. Bunlara örnek olarak majör, minör, diminished , augmented, 7’li kavramları ve onlarcası.

İşi en temelinden almak için bu yazıda sadece piyanoda majör akorlar nasıl basılır sorusu cevaplanacak ve piyano klavyesi üzerinde gösterilecektir.


Piyanoda Majör Akorlar Nasıl Basılır ?

Piyanoda majör akorların basımını öğrenmek için öncelikle majör akor kavramını öğrenmek gereklidir.

Herhangi bir majör akoru oluşturmak için yapılması gereken en kolay yöntem kök ses üzerinden önce 2 tam, ardından bulunan ses üzerinden 1.5 tam ses gitmek gereklidir.

Örnek vermek gerekirse ;

Do majör akorunu elde etmek için Do sesinden 2 tam ses atlanır ve elde edilen nota Mi’dir. Ardından Mi notasından 1.5 tam ses atlanır ve Sol notası elde edilir. Yani piyanoda do majör akoru basarken kullandığımız sesler  Do – Mi – Sol olmaktadır.

Piyanoda majör akorları oluşturmak için daha detaylı bir bilgi kaynağı arıyorsanız bu yazımızı okuyabilir ve dilediğiniz nota üzerinden majör akoru kurgulayabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/do-major-akoru-nasil-basilir-resimli-anlatim/


Piyanoda Majör Akor Pozisyonları : Hemen Çalmaya Başla

Piyanoda majör akorların nasıl basılacağı konusunda teorik bilgimizi geliştirdiğimize göre şimdi sırada bunların piyano üzerinde nasıl basılacağını öğrenmeye geldi.

Aşağıda her bir majör akorun piyano üzerindeki görselini görebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken noktalardan biri aşağıdaki akorların hiçbiri çevrim değildir. Yani akora adını veren nota üzerinden kurgulanan majör akorlardır.

Örnek vermek gerekirse ; Do – Mi – Sol, do majör akoru olarak adlandırılır ve sizler aşağıda bunları bulacaksınız. Mi – Sol – Do tarzı çevrim pozisyonlarına bir sonraki yazımızda yer vereceğiz. Böylelikle çevrimlerin nasıl yapıldığını da öğrenmiş olacak ve piyanoda majör akorları basarken pozisyon değişimlerini rahatlıkla yapabileceksiniz.

 

Piyanoda Do Majör Akoru

piyanoda-do-majör-akoru-nasıl-basılır


Piyanoda Do Diyez Majör Akoru

piyanoda-do-diyez-majör-akoru-basmak


Piyanoda Re Majör Akoru Basmak

piyanoda-re-majör-akoru-basmak


Piyanoda Re Diyez Majör Akoru Basmak

piyanoda-re-diyez-majör-akor-basmak


Piyanoda Mi Majör Akoru Basmak

piyanoda-mi-majör-akoru-basmak


Piyanoda Fa Majör Akoru Basmak

piyanoda-fa-majör-akoru-basmak


Piyanoda Fa Diyez Majör Akoru Basmak

piyanoda-fa-diyez-majör-akoru-basmak


Piyanoda Sol Majör Akoru  Basmak

piyanoda-sol-majör-akoru-basmak


Piyanoda Sol Diyez Majör Akoru Basmak

piyanoda-sol-diyez-majör-akoru-basmak


Piyanoda La Majör Akoru Basmak

piyanoda-la-majör-akoru-basmak


Piyanoda La Diyez Majör Akoru Basmak

piyanoda-la-diyez-majör-akoru-basmak


Piyanoda Si Majör Akoru Basmak

piyanoda-si-majör-akoru-basmak

 

Aklınıza takılan her türlü soru için İzmir’in en nitelikli piyano kursu ilet hemen iletişime geçin !

Bu bağlantıyı kullanarak sitemize ulaşabilir ve aklınıza takılan tüm soruları konuşma panelinden bizlere iletebilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/piyano-kursu/