Piyanoda Gam Çalışması Nedir?

Piyano çalışmaları birbirinden farklı pek çok tekniği içermektedir. Bu çalışmalar arasında en önemlilerinden biri ise gam çalışmalarıdır. Gam çalışmaları hem müzikalite olarak hem de parmaklarınızın gelişimi açısından son derece önemli çalışmalardır.

Biz de bugünkü yazımızda sizlere gam çalışmalarının neden önemli olduğunu ve çalışırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatan kısa bir yazı hazırladık.

Piyano eğitimi hakkında ayrıntılı bilgiler için Buraya Tıklayın..

Gam Çalışmaları Nedir?

Gam çalışmaları, kısa tanımıyla bir gama ait notaların ardaşık olarak çalınması anlamına gelir. Bu çalışmalar hem parmak hareketlerini hem de tuşe, müzikalite gibi yeterlilikleri arttırmak için son derece önemlidir. Bir gamda bulunan notalar teker teker, sırayla düzgün sesler çıkarılana kadar çalınır ve bu çalışma kolaydan zora, yavaştan hızlıya ilerleyerek tüm gamlar için uygulanır. Her aşamayı yalnız belirli zorluk derecesine göre değil, aynı zamanda belirli parmak hareketleri düzenine göre planlamak gerekir.

Gam çalışmaları daha çabuk kavramaya ve materyali daha net olarak benimsemeye ve içselleştirmeye yardımcı olur. Her aşama için parmak düzeninin özdeş olması zaman ve güçten tasarruf yapılmasını sağlar.

Piyanoda Gam Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Gam çalışmaları yaparken ilk dikkat etmemiz gereken şey, kolay gamlardan zor gamlara doğru ilerlemek olmalıdır. Bu nedenle, diğer gamlara göre daha kolay öğrenilebilecek olan Mi-major gamı çalışmaya başlamak için en uygun gam olarak görülebilir.

Daha sonrasında bilmemiz gereken şey gam çalışmalarının diyapazon şeklinde olduğudur. Diyapazon, bir insanın ya da enstrümanın yetişebileceği ses aralığı anlamına gelmektedir. Çalışmada önce her bir elle teker teker, daha sonrasında da çift el kullanılarak bu aralık içinde kalan gam çalışılır. Daha sonra bu çalışma hızlandırılır.

Gam yapısını öğrenip benimsemek ve mutlaka çeşitli aşamalarda çalarak egzersiz yapmak gerekir. Verilen notayı çeşitli gamlardan çalma becerisi, müzik eserinde herhangi bir gama benzer pasajın kolayca üstesinden gelinmesine olanak sağlar.