Piyano Hakkında İlginç Bilgiler

piyano2Bir piyanonun 12 binin üzerinde parçadan oluştuğunu ve bunların on bin adetinin hareketli olduğunu biliyor muydunuz?

Piyano, İtalyan, Bartolomeo Cristofori tarafından 1698 tarihinde icat edilmiştir. İtalyanca “yavaşça” anlamına gelen piyano, aslında çift kişilikli bir müzik enstrümanıdır. Bir noktadan çalarak anlattığınızı diğer taraftan yalanlayabilirsiniz ya da daha da coşkulayabilirsiniz.

Fakat zamanla dış etkenler ve çalma sıklığı piyanoların yıpranmasına neden olmaktadır. Onarılmaya ve akort edilmeye ihtiyaç duyarlar. İlginçtir ki, dünyanın en iyi piyano akort uzmanlarının büyük çoğunluğu KÖRDÜR.

Solo çalgılar arasında en güçlü olanı, piyanodur ve piyanoların en iyisi kuyruklu piyanodur. Kuyruklu piyano hem büyüklük hem de ses açısından ”görkemli” bir çalgıdır.

Bir piyanonun klavyesi 88 tuşa sahiptir. Verebildiği en pes ses 27,5 hz frekanslı ‘La’ sesidir. Bütün piyanolarda bu sesi veren telin boyu 198 cm kadardır. En tiz ses ise 4186 hz frekanslı tanpere ‘Do’ sesidir. Bu sesi veren telin boyu 61 cm kadardır.

Piyano Dersi İzmir

Bir cevap yazın