Piyano Zekayı Geliştiriyor

Piyano sadece müzik dünyasının önemli bir parçası değildir, aynı zamanda zeka gelişimi içinde çok önemli bir alettir.

Piyano ile zekanın arasında nasıl bir ilişki var diye merak eden birçok kişi vardır mutlaka. 75 tane çocuk ile yapılan bir araştırmada, okul öncesi dönemindeki çocukların, disiplinli ve düzenli piyano dersleri aldığı zaman, İQ seviyelerinin yüzde elli ve hatta üzerinde artış görüldüğü fark edildi.

Piyano dersi alan çocukların, matematik ve fen bilgileri bilgisinde çok daha başarılı olacaklarına inanılıyor.
Piyano görüldüğü üzere sadece çalınan, tuşları olan bir müzik aleti olmuyor, çocukların gelişimi açısından da çok önemli bir yeri bulunuyor. Bu konuya hakim olup olmadıkları tartışılabilir, fakat birçok aile çocuklarının piyano dersi almaları istediği her zaman görünen bir gerçektir.

Piyano çalarak çocuklar her geçen gün dahada zeki bir hale geliyorlar ve piyano çalmayan çocuklardan daha akıllı olmaya başladıkları görüldü.

Bu gerçekten inanılmaz bir araştırma sonucudur, çünkü yıllarca müzik sadece ruhu besleyen ve hayatımızda var olması gereken bir sanat olarak tanınırken, aynı zamanda zeka gelişiminede katkısı olması gerçekten çok ilgi geçici bir durum haline gelmiştir. Elbetteki piyano çalan çocukların zekası anında gelişmiyor, ancak adım adım oluyor, fakat ne kadar çok piyano dersi alırsa ve düzenli olarak bunu yaparsa, o kadar çok zekası gelişmeye devam ediyor.

Müzikte matematik bulunmaktadır ve birçok piyano çalan kişiler genel olarak, diğer müzisyenlerden daha kolay beste yapabiliyorlar.
Bunların hepsi aslında tamamen piyanonun, kişinin zeka gelişiminin artmasıya alakalıdır. Sonuçta beste yaparken birçok matematiği bir arada tutmanız gerekiyor. Ölçüler ve ölçüler içerisinde bulunacak notaların  sayısı, notaların kaç vuruş olduğu ve benzeri müziksel matematiğin yapılması gerekiyor. Eğer farklı konularda zekanızın gelişmesini isterseniz, sizde piyano öğrenmeyi deneyebilirsiniz.

İzmir Piyano Kursu

Bir cevap yazın