Piyano Üzerinde Gam Yürüyüşleri Nasıl Yapılır?

Piyano müziğin en güzel ayrıntılarından biridir. Müzik eğitimine başlamada temel olabilen ve bütün müzik türlerine de ayak uydurabilen bir enstrümandır. Piyano tuşlu bir çalgı olduğu için tuşlara basarak notalar çalınır. Gam ise parçanın kuruluş şeklinde belirli kalıpla dizilen notalar topluluğudur. Piyano Kursu İzmir olarak bu yazımızda piyanoda gam yürüyüşü nasıl olur sorusunu cevapladık.

Bir sesten başlayıp o sesin oktavına kadar gidilmesini gam denir.Örneğin Do dan başlayıp yine do notasının bir oktavına gitmek gamdır. Fakat gam minör mü majör mü yada hangi gam bu içerideki yürüyüşe bağlı olarak değişir. Piyano da ise bu yürüyüşler egzersiz yapılarak geliştirilebilir.

Örneğin La-si-do-re-mi-fa-sol-la gamı La minör gamıdır. Burada gördüğünüz gibi hiçbir nota diyez ya da bemol işareti almamıştır. Bu gamı piyanoda çalıştığınızda bu gamdan çalacağınız şarkıları kolayca çalabileceksiniz. Aynı zamanda akorlarıda egzersiz yaparak piyano da şarkı çalmadan önce kondisyon olarak kendinizi hazır hissedeceksiniz.

Her enstrüman için bu egzersizler önemlidir. Piyano Dersi İzmir olarak bu yazımızda aklınızdaki piyanoda gam nasıldır sorusuna cevap vermeye çalıştık. Aklınızdaki diğer sorular için bize ulaşabilir ya da sitemizdeki yazıları okuyabilirsiniz.