Boyutuna Göre Piyano Satın Almak

Piyanolar çeşitli büyüklüklere göre imal edilmektedir.
Bir piyano satın almadan önce ilk etapta onun evinizdeki yerini gözünüzde canlandırmanız gerekir. Çok çeşitli piyanolar bulunduğundan onun evde istediğiniz yere sığdırmanız açısından önemlidir. Eğer evinizde piyano için ayıracağınız yer küçük bir alan olmak zorundaysa böyle durumlarda duvar piyanosu almanız sizin yararınıza olacaktır. Ayrıca bir olumlu özelliği de kendisinden daha büyük piyanolara göre fiyat anlamında düşük olmasıdır.

Uzunluklarına göre duvar piyanoları çeşitli isimlerle anılırlar.
Burada piyano için ayırdığınız alanı ölçerek buna en uygun boyuttaki duvar piyanosunu tercih edebilirsiniz. Bunun dışında eğer yükseklikle alakalı sıkıntı yoksa tam kuyruklu piyanolar kullanılabilir. Ancak bu tarz piyanolar profesyoneller için tasarlanmış aletlerdir. Evler için olanı ise çeyrek kuyruklu piyanolardır.

Dijital tarzdaki piyanolar ise ses ayarlarına hükmedilen piyanolardır.
Bunlar evlerde kullanılabilir tarzdadır. Amerikan yapımı, Asya yapımı, Avrupa yapımı gibi ayrılabilirler. İçlerinde ünlü markaları bulundururlar. Örneğin Amerika yapımı piyanolar çeşitli güzel özellikleri sebebiyle ücreti fazla olan piyanolardır. Asya yapımı piyanolar da bu enstrümanın düşkünleri tarafından oldukça beğenilmektedir. Piyano alırken boyuna, verdiği sese, piyano tuşlarının kalitesine önem verilmelidir. Yukarıda sayıldığı gibi yapım yerleri de piyanolarla ilgili bilgiler verirler. Piyanonun ne denli iyi olduğunu sesi bilgi olarak iletmektedir. Piyano tuşlarına basıldığı anda ki ton piyanonun kalitesi hakkında önemli bir fikir verir. Ne kadar piyano ile alakalı kesin net ifadeler varsa da bulunduğu mekân ve onu kullanacak olan kişinin hangi tonları beğendiğine göre kendini ifade edişi farklıdır.

Genellikle görüntüleriyle salon şıklığı yaratan bu enstrümanlar hiç kuşkusuz bulunduğu mekâna sanatsal havayı yayacağı için piyanonun görüntüsü de teknik özellikleri kadar önemlidir. Bu nedenle piyano sahibi olacak kişiler görüntülerine de dikkat etmelidir.

Bir cevap yazın