Piyano Pedalları Ne İşe Yarar

Piyanoda bulunan 3 adet pedalın işlevi nedir, piyano pedalları ne işe yarar?

Piyano icat edildiği günden bu yana sürekli değişmiş en net ses kalitesine ulaşılana kadar hep yenilenmiştir. Dolayısıyla piyano pedalı denilen mekanizmalar da hem piyanonun türü ne hem de dönemin özelliklerine göre faklılık göstermiştir. Makalemizde bulabileceğiniz konu başlıkları;

  • Elektro piyano pedalları
  • Sustain pedal
  • Sağ pedal görevi
  • Sol pedal görevi
  • Orta pedal görevi
Piyano Pedalı
Piyano Pedalı

Pedalın asıl görevi piyanodan çıkan sesin kuruluktan sıyrılıp sesin sönmesine engel olan bir mekanizmadır. Günümüzdeki piyanolarda her birinin işlevi farklı olan 3 adet pedal vardır. Sağ pedal, orta pedal ve sol pedal olmak üzere.

Piyano çalımı esnasında herhangi bir tuşa basıldığı anda pedalı kullandığımızda pedal sadece o tuşa ait sesi titreşmesini etkilemekle kalmaz aynı zamanda bu titreşimden etkilenecek diğer tüm tellerin de titreşmesini sağlar.

Piyanoda Sağ Pedal Ne İşe Yarar ?

Piyano Pedalları
Piyano Pedalları

Piyanonun en altında en 3 adet farklı görevde pedal bulunmaktadır, adından da anlaşıldığı üzere sağ pedal, piyanonun en sağında bulunan pedaldır. Bu pedalı bir diğer adı ”forte” ya da ”legato” pedalıdır. Sağ pedala basıldığında tokmaklar tellere daha fazla baskı uygular ve böylece ses artışıyla birlikte seste uzama meydana gelir. Sağ pedala ”forte” ya da ”legato” pedal adı verilmesi de bu nedenden dolayıdır.

Piyanoda Orta Pedal Ne İşe Yarar ?

Piyanoda en az kullanılan pedal orta pedal olmasına rağmen, işlevselliği oldukça fazladır. Bu pedal legato pedalın hemen solunda bulunmaktadır ve orta pedal adı yerine sürdin pedalı da denilmektedir. Bu pedalın görevi piyano da basılı tutulan parmakların seslerini kaybetmemesini sağlamak ve bu seslerin devamlılığını koordine etmektir. Aynı şekilde bu pedal kullanılarak daha tiz seslerde daha rahat bir çalım da elde edilebilir.

Piyanoda Sol Pedal Ne İşe Yarar ?

Piyanoda sol pedal genellikle ”piano” terimiyle adlandırılmaktadır. Bu pedal türü piyanonun en solda kalan pedalıdır.. Piyano pedalı olarak adlandırılmasının nedeni basıldığı anda çekiçlerin vuruş gücünü azaltarak tellere daha az vurmasını ve böylece ortaya çıkan sesi azaltmasından kaynaklanmaktadır. Sol pedalın kullanımına özellikle romantik dönem eserlerinde oldukça rastlanmaktadır.

Piyanonun nasıl çalındığını, pedalların kullanımı ve geri kalan bütün teknik bilgileri ücretsiz öğrenmek için İzmir piyano kursu sayfamızı ziyaret ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Piyano kursu İzmir hakkında daha detaylı bilgi almak, etütlere ulaşmak ya da piyano hakkında daha detaylı bilgi almak için piyano kursu İzmir yazısına tıklayarak sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın