Piyano Öğrenenlere Parmak Egzersizleri

Piyanistleri geliştirecek parmak egzersizleri

Sporcular, atletler yarışmaya çıkmadan önce ya da bir balerinin dansına başlamadan önce nasıl ısınma hareketleri yapıyorsa bir piyanistin de piyano çalmaya başlamadan önce parmaklarını ısıtması, elleri ve bilekleri için ısınma egzersizleri yapması gerekir.

Piyano çalmak her iki elinde parmaklarını iyi şekilde kullanabilmeyi gerektirir. Bu da egzersizle mümkün olur. Çalınan parça ister hızlı bir parça ister yavaş bir parça olsun asıl nokta parmakların beyne itaat etmesidir. Piyano kursunda en çok sorulan sorulardan bir tanesi bu egzersizlerin nasıl yapılacağıdır.

Isınma egzersizlerini üçe ayırabiliriz.
1) Açma egzersizleri
2) Esneklik egzersizleri
3) Çeviklik egzersizleri.

Açma egzersizleri biraz komik gelse de “okşama” ile başlar.  Her parmağımızı bir iki kez parmak uçlarımızdan elimize doğru okşuyoruz. Daha sonra elimizi yıkar gibi hareketler yapıyoruz.  Sonraki hareket ise parmakları açmaya yönelik hareketlerdir.

Esneklik hareketlerinde ise parmaklarımızın her birini ayrı ayrı geriye doğru “yay” gibibüküyoruz.Sonrasında ellerimizi yumruk yapıp birkaçkez hızla açıp kapatıyoruz. Ellerimizi avuçlar birbirine bakacak şekilde birleştiriyoruz. Bir elimizle diğerini geriye doğru itebildiğimiz kadar itiyoruz. Sonra aynı hareketi diğer elimize yapıyoruz. En sonunda ellerimizden su silker gibi silkme hareketini yapıyoruz.

Çeviklik hareketleri parmaklarımıza yaptırabileceğimiz diğer bir hareket.Avuçlarınızı masanın üzerine koyunuz ve sırayla her parmağınızı yukarıya doğru kaldırın, önce yavaş sonra hızlıca. Her defasında Sadece bir parmağınızın kalkmasına, diğerlerinin yerinde durmasına dikkat ediniz. Sonra ellerinizi esneklik hareketlerinde olduğu gibi silkin.

Zamanla bu egzersizler parmaklara esneklik kazandıracak ve en zor parçaları bile kolaylıkla çalmayı sağlayacaktır. Piyano kursunda da egzersizlerle ilgili bilgiler verilmektedir.

Piyano kursu İzmir

Bir cevap yazın