Piyano Kursu İzmir Bilgi

Piyano kursu izmir aramalarıyla piyano kursu izmir sitemize ulaştıysanız bu yazımızda piyano kursu ve piyano hakkında çok faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca piyano dersiyle alakalı diğer faydalı bilgiler için sitemizdeki diğer yazıları da okuyabilirsiniz.

Piyano çağımızın ve geçtiğimiz çağlardaki en üretken enstrümanların başında gelir. Piyanonun tarihi müzik tarihi ile doğru orantılı olduğu kısa bir araştırmadan sonra ortaya çıkmaktadır. Tarihte bugüne ışık tutan ve tarihe mal olmuş çoğu bestenin piyano ile yapıldığı bir gerçektir. Besteciler piyano ile duygularını daha rahat ifade etmişlerdir. Piyano müziğin gelişimine tanıklık etmiştir denebilir.

Piyanonun ne zaman nerde bulunduğu bazı kaynaklarda net olarak belirtilmekteyken bazı kaynaklarda soru işaretleri yer almaktadır. Ancak yaygın olan bilgiye göre piyano ilk olarak 1709 – 1711 yılları arasında floransa da ortaya çıkmıştır. Bu tarihten çok daha önceleri Yunanistan da monokord adında bir enstrüman bulunmaktadır. Bu ilkel enstrüman piyanonun atası olarak kabul edilmektedir. Hiç şüphe yok ki piyano günümüze ilk bulunduğu halde gelmemiştir. Piyanoya bir çok virtüöz veya uzman tarafından eklemeler ve çıkarmalar yapılarak günümüze gelmiştir.

Piyano tarihinin başlarında klavsen adı verilen enstrüman oldukça popülerdi. Daha çok kuyruklu piyano formuna benzemekteydi ancak sesi daha kesik ve melodik bir enstrümandır. Bir zamanlar oldukça revaşta olan bu enstrüman daha sonraları etkisini kaybederek yeni formlarda piyanolar ortaya çıkmıştır.

Piyano her zaman büyük bestecilerin bestelerini oluşturmadaki en büyük yardımcıları olmuştur. Büyük karşılığında ise büyük besteciler ise piyanonun gelişiminde büyük katkılar sağlamışlardır. Örneğin Beethoven piyanoya pedal takılmasını tavsiye etmiş ve bu kabul görmüştür. Her zaman popüler olan piyano bu popülerliği sayesinde sürekli güncellenerek ilgi odağı olmayı sürdürmüştür.

Piyano eğitimi için günümüzde yazılmış pek çok metotlar bulunmaktadır. Bu metotlar arası tartışmalar halen devam etmektedir. Bu tartışmalardan bir tanesi piyano eğitiminde pedalların yeridir. Kimi metotlar bunu ileri seviyede gösterilmesi gerektiğini savunurken kimi metotlar bunun başlangıç seviyesinde gösterilmesi gerektiğini savunmaktadır.

Piyano eğitimi ilk olarak oturuş ve parmak konumları işlenmektedir. Daha sonra parmak egzersizlerine geçilmektedir. Parmak egzersizlerinde ki amaç sağ el ve sol el koordinasyonlarını sağlamak için yapılmaktadır. Başlangıç seviyesinde ki bu egzersizler piyano çalmanın temelini oluşturmaktadır ve doğru ve tam yapılması büyük önem arz etmektedir. Aksi halde piyano sizin için daha zorlaşarak devam edecek ve piyanodan soğuma yaşamanızın önünü açacaktır.

Daha sonra piyano eğitimine nota ve armoni bilgisi de eklenerek devam etmektedir.

 

Bir cevap yazın