Piyano El Isındırma Egzersizleri

Piyano Egzersizleri

Bugün sizlere piyano çalımınızı geliştirebilecek piyano el ısındırma egzersizleri konusunda İzmir piyano kursu temsilcisi olarak detaylı bilgilendirmeler sağlayacağımız bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra hangi piyano el ısındırma egzersizlerini yapmanız gerektiği konusunda aklınızda hiç bir soru işareti kalmayacağından eminiz.

Piyano-El-Isındırma-Egzersizleri

Bu yazıda bulabileceğiniz konu başlıkları şunlardır;
– Piyano El Isındırma Egzersizleri
Dilerseniz sizler için detaylı bilgiler ve araştırmalar dahilinde hazırladığımız “Piyano El Isındırma Egzersizleri” isimli yazımıza geçiş yapalım.


Piyano El Isındırma Egzersizleri

Bildiğiniz üzere dünya üzerinde çok fazla egzersiz, çalışma yöntemleri ve metotları bulunmaktadır. Bu yöntemler, metotlar arasından biz, sizler için en etkili olanları derlediğimiz bir yazı hazırladık. Dilerseniz sizler için düzenlediğimiz bu piyano egzersizlerini tek tek açıklayarak siz müzisyenler ile paylaşalım.

Etkili bilek ısınma için şu adımları izleyin:

  1. İki elinizle bir duvara bastırıyormuş gibi ellerini önünde, avuç içi bakacak şekilde tutun. bunu yapmak, elleri ve avuç içini esnetir. Piyano çalarken, elin her yeri kullanıldığı için bunu yapmadan piyano çalmaya başlarsanız, kendinizi huzursuz hisseder ve rahat çalamazsınız hatta kramplar bile girebilir.
  2. Gevşek bilek ile yavaşça saat yönünde ve saatin ters yönünde ellerinizi çevirin. Bileğin hareket kabiliyetinin açılması, piyano çalarken çok önemlidir. Bileği zorlayarak ısınmak, piyanoda istediğiniz her şarkıyı çalmanıza yardımcı olacak bir ısınma hareketidir.
  3. Dua ettiğiniz gibi ellerinizi önünüzde bir araya getirin, avuç içi to-palmiye, parmakla parmakla ve dirseklerinizi yanlara doğru uzatın. Parmaklarınızın gerçekten tam performans sağlamasını istiyorsanız bu ısınma hareketini uygulamalısınız. Kendinizi iyi hissedebilmek, rahat olabilmek ve tam performanslı piyano çalabilmek için mutlaka bu ısınma hareketini uygulamalı, parmaklarınızı açmalı ve piyano çalmaya hazır olmalısınız.
  4. Bileklerinizi yavaşça döndürün; böylece parmaklarınız size doğru, ardından da sizden uzaklaşacak ve sonuçta yere inecektir.
  5. Bileklerini gevşetirken birkaç kez tekrarlayın. Bu hareketlerin hepsini, piyano çalmaya başlamadan önce 1-2 kere yapmanız yeterli olacaktır. Kendinizi, piyanoya tam performanslı bir şekilde hazırlayabilmek için mutlaka bu hareketleri uygulamalı, kendinizi, piyanoya hazırlamalısınız aksi takdirde performansınızda düşüşler ve piyano çalımınızda hatalar meydana gelebilir ki bunu kimse istemez.

Genel ısınma hareketleri:

  1. Piyanoda bildiğiniz, kolay fakat etkili egzersizleri tekrarlayın. Piyano çalmadan önce kendinizi ısındırabilmeniz, bileklerinizi ve parmaklarınızı ısındırabilmeniz için mutlaka bildiklerinizi tekrarlamalı, parmaklarınızı ve bileklerinizi zorlayan egzersizleri uygulamalısınız. Nasıl ki , vücudu gerince vücut esniyor ise, parmaklarınızı da zorlayarak açmalı, esnetmeli ve piyano çalmaya hazır etmelisiniz.
  2. Oturuş pozisyonunuz üzerinde yoğunlaşın. Piyano çalarken değil, her zaman insanın oturuş pozisyonu çok önemlidir fakat insan ister istemez eğilmeye başlar. Bunu, piyano çalmadan önce 5 dakika dikkatli bir şekilde uygularsanız, piyano çaldığınız süre boyunca dik bir şekilde oturursunuz.
  3. Pedalları kullanın. Piyano çalarkeni pedalların sıklıkla kullanıldığı ve değişimli kullanıldığı egzersizleri ya da parçaları çalmak, piyano çalacağınız esnada çok rahatlamanıza sebep olur. Kendinizi ısındırmanız, pedalları kullanabilmeniz ve egzersizleri uygulamanız, sizi piyano çalarken çok rahatlatacaktır.
  4. Belirli gamlar arasında gezin. Gamlar arasında gezmek hem kulağı ısındırır, hem de parmakları. Kendinizi rahat hissetmediğiniz her şeyi çalışmanız, piyano çalarken daha rahat olmanıza sebep olur. Sınırlarınızı zorlamak, sizin sınırlarınızı aşmanıza ve daha da ileriye giden bir müzisyen olmanıza yardımcı olur. Kendinizi geliştirebilmek için öğrenme ve ısınma sürecini hiç bir zaman bırakmamak, bol bol egzersiz tekrarı yapmak ve müzik dinlemek gereklidir.

Fiziksel gerginlik, uygulamanın gerekli tekrarı ile oyuna kolayca dahil edilebilir. Bu nedenle, oyun oynarken ve desen yaparken kaslarınızı serbest bırakmanın bir kalıbı geliştirmek çok önemlidir. Bunu yapmak aynı zamanda müzik üretmenin fiziksel ve zihinsel bileşenlerini birleştirmenin bir yolunu da verir; çünkü oyun oynarken rahat bir şekilde kalmak, rahatsızlık alanlarında sürekli izleme gerektirir.


Bugün sizlere piyano çalışınızı geliştirebilecek piyano el ısındırma egzersizleri konusunda İzmir piyano kursu temsilcisi olarak detaylı bilgilendirmeler sağladığımız bir yazı hazırlamıştık, umarız bu yazıdan memnun kalmış ve bilgilenmişsinizdir. Bu egzersizleri uygulamadan piyano çalarsanız, çaldığınız ilk 10 dakika boşuna geçer, bu ısınmaları önünüzde piyano olmadan yapabildiğiniz için, piyano çalmadan önce yolda yürürken bile yapmak, sizin o 10 dakikanızı sadece piyano çalmanıza ayırmanıza yardımcı olacaktır. Yazımızı okuduğunuz için teşekkürler.