Piyano Eğitimi Başlangıç Yazısı İle Kısa Sürede Piyano Çalın

Tuşlu ve vurmalı bir çalgı olan piyano, üzerindeki tuşlara basıldığında  arka taraftaki mekanizmada yer alan tokmağın tellere vurması sonucu sesi açığa çıkarır.

Genellikle klasik ve caz müzik kullanımı tercih edilse de son dönemlerin en popüler akımlarından biri olan parçaların akorları ile birlikte ana melodisini oluşturan vokal kısımlarını çalmakta da kullanımlaktadır.

piyano eğitimine başlangıç


Piyano Nedir ?

piyano hakkında bilgiler

 • Klasik müziğin ve caz müziğin temel yapı taşıdır.
 • Solo veya eşlik enstrümanı olarak kullanılır.
 • Diğer enstrümanlar gibi taşınabilir olmaması ve fiyatının yüksek pahalı olması nedeni ile her yerde görmek mümkün değildir fakat buna rağmen çok fazla tercih edilen ve günden güne piyano çalmayı öğrenmek isteyen kişinin sayısı artmaktadır.
 • Zaman içerisinde sürekli olarak kendini çeşitlendirerek geliştirmiş bir enstrüman olan piyano yüzlerce başarılı piyanistin önemli eserler ortaya çıkarmasına yardım etmiştir.
 • Ritm ve melodinin ahenk ile dans ettiği bir enstrümandır.
 • Piyano normalde tuşlu bir çalgı olmasına karşın tokmağın tellere vurması nedeni ile sesin açığa çıkmasından dolayı vurmalı bir enstrümandır.
 • Klasik, standart bir piyanoda 88 tuş bulunmaktadır.

Bu 88 tuşun 52 si beyaz renkte 36 tanesi de siyah renktedir. Beyaz renkte olan tuşlar hepimizin ilkokuldan flüt derslerinden hatırlayacağı gibi Do – Re – Mi – Fa – Sol – La – Si seslerinden oluşurken, siyah olan tuşlarda notaların diyezleri veya bemolleri olarak adlandırılır.

Diyez : Notanın yarım ses incelmesini sağlar.

Bemol : Notanın yarım ses kalınlaşmasını sağlar.

Dikkat edilirse piyano üzerinde mi ve si notalarından sonra diyez bulunmamaktadır. Mi notasından Fa’ya, Si notasından ise direk Do’ya geçilmiştir.

piyano hakkında bilgi


Piyanonun Mucidi Kim ?

piyanoyu kim buldu

 • İcat edilen ilk piyano 1720’li yıllarda İtalya’da Cristofori tarafından yapılmıştır.
 • Piyanonun mekanik problemleri üzerinde büyük ilerleme kaydeden Bartolomeo Cristofori hayatta olduğu süre boyunca 20’yi aşkın piyano üretmiştir.
 • Marius isimli piyano luthierinin piyanoya katkısı ise, enstrümana tokmak eklemesidir.
 • Daha sonrasında Silbermann adlı Alman luthier bu tokmak sistemi ya da diğer adı ile çekiç sisteminin gelişimi konusunda önemli adımlar atmıştır.

Piyano Eğitiminin Çocuklar İçin Etkileri

Piyanonun çocuklar üzerindeki etkisi

1) Sağlıklı bir beden ve vücut koordinasyonu gelişimi

 • Piyano çalmayı öğrenen çocukların el ve göz koordinasyonunda büyük gelişim olduğu saptanmış ve özellikle okuma yazmayı daha çabuk kavradıkları bilimsel olarak ispatlanmıştır.

2) Odaklanma süresinde artış sağlanır

 • Piyano çalarken bir yandan notaları takip etmek diğer yandan ise tempoyu kaçırmamak büyük çalışma ve konsantrasyon gerektirir. Küçük yaştan itibaren düzenli piyano eğitimi alan çocukların odaklanma sürelerinde artış tespit edilmiştir.

3) Hızlı okuma ve anlama becerisi kazanımı

 • Piyano çalarken okumanız gereken do ve fa anahtarına ait iki farklı satır bulunmaktadır. Hızlı bir nota takibinin beraberinde hızlı okuma ve kavramayı da getirdiği bilinmektedir.

4) Yabancı dil üzerine yatkınlık

 • Yapılan araştırmalar dil öğrenme ve müzik ile uğraşma sırasında beynin aynı noktalarının aktif halde kullanıldığı ispatlanmıştır. Bu nedenle küçük yaşlardan itibaren piyano kursu alınması çocuğun yabancı dili daha rahat kavramasına olanak sağlıyor.

5) Sayısal zeka üzerine olumlu etki

 • Müzik ile uğraşmak ile ne ilgisi var diyebilirsiniz fakat müziğin tamamen matematik kuralları üzerine oturtulduğunu biliyor muydunuz ? Ses aralıklarının kavranması buna bir örnek olarak gösterilebilir.

6) Disiplini geliştirir

 • Çalışacağınız parça ya da egzersiz basit ya da zor olsun. Piyanoda ilerlemek için sabır ve düzenli çalışmaya ihtiyacınız vardır. Bu düşünce yapısından yola çıkarsak disiplinli bir şekilde çalışmadan istediğiniz seviyeye gelmeniz pek mümkün olmayacaktır.

Not : Eğer bu yazıyı okuyorsanız siz de piyano ile ilgili onlarca araştırma yapmış ve piyano çalmanın zararları adlı yazılan yazıları görmüşsünüz. Artık siz de biliyorsunuz ki piyano çalmanın zararı kesinlikle bulunmamaktadır aksine en temel müzik aletlerinden biri olan piyano sizi birçok açıdan geliştirecek en nadir enstrümanlardan birisidir.


Piyanoya yeni başlayanlar için şarkılar

piyanoda mekanik gelişim

Piyano nasıl çalınır diye merak ediyor ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey parmaklarınızın mekanik gelişimini hızlandırmak ve nota okumayı çözmek olmalı.

Nota okumak açısından sizi en rahat ilerletecek kaynaklar solfej kitaplarıdır. Böylelikle notaların ölçülerini doğru bir şekilde kavrayabilecek ve en az hata ile nota okumayı ve onları çalmayı öğrenebileceksiniz.

Diğer yandan parmaklarınızın mekanik gelişimi için takip edebileceğiniz bazı kitaplar var. Piyanoda sol el egzersizleri ve sağ el egzersizleri önemli yer tutar ve bu konuda hızlanmak için şu kaynakları takip edebilirsiniz ;

 • Hanon, II Pianista Virtuoso, Czerny

Piyano Çeşitleri Nelerdir ?

Piyano Türleri

Birden fazla piyano çeşidi bulunmaktadır ancak bunlar temelde 3 gruba indirgenebilir. Geri kalan piyano türleri ise her gruptaki piyanoların benzer özelliklerini taşımaktadır. Genel olarak incelersek piyano gruplar şu şekilde olmaktadır ;

 1. Akustik piyano
 2. Akustik dijital piyano
 3. Akustik kuyruklu piyano
 4. Dijital piyano
 5. Silent Akustik piyano
 6. Mekanik ve pnömatik piyano

Piyano kursu İzmir hakkında daha detaylı bilgi almak için bağlantıya tıklayarak sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Aklınıza takılan soruları konuşma panelinden bize ulaştırabilir ve anında cevap alabilirsiniz.