Piyano Çeşitleri Nelerdir?

Piyano ya da nadir olarak kullanılan İtalyanca ismiyle Pianoforte, tuşlu bir çalgıdır . Piyanoda ses,  teller vasıtasıyla elde edilir . Piyanonun tuşlarına basıldığında içindeki tahta çekiç tellere vurarak sesin meydana gelmesine sebep olur. Tahta çekicin tellere vurmasından dolayı piyano vurmalı müzik aleti olarak adlandırılır.

İlk piyano 1700’lü yıllarda İtalya Florasan’da Bartolomeo Cristofori tarafından yapıldı .

Piyano çeşitleri nelerdir ?
1 –  Duvar piyanosu .
2 –  Elektrikli piyano .
3 –  Hazırlanmış piyano .
4 –  Kuyruklu piyano .
5 –  Mekanik piyano .
6 –  Pnömatik piyano .

Piyano seçiminde dikkat edilmesi gerekenler?

piyano-çeşitleri-nelerdirPiyano alırken ilk dikkat edilmesi gereken husus hangi aşamada başlıyacağıdır.  Yeni başlayacak ise pahalı bir piyano alınmasına gerek yoktur. İlerleyen zamanlarda zaten pahalı ve kaliteli bir piyano gereksinimi olacaktır .

Piyano alınırken bakım yapma imkanları olan markalar tercih edilmelidir. Kaliteli piyanoların fiyatları yüksektir. Piyanonun ev içinde nerede, hangi şekilde kurulması isteniyor ise ona göre seçilmelidir .

Konsol ve kuyruklu olmak üzere iki çeşit piyano vardır .

Piyano seçerken en önemli husus güvenilir markaların tercih edilmesidir .

Piyano seçilirken mutlaka tuşlarının denenmesi ve kontrol edilmesi gereklidir .

Piyanonun yapısal özellikleri konulacak bölgeye uygun olmalıdır. Çünkü piyanonun yapıldığı malzeme ortamda zarar görebilir .

Piyano seçimi yapılırken kesinlikle orada bulunulması gerekmektedir. Piyanonun sesinin beğenilmesi oldukça önemlidir.

Piyano kursumuzda bazı piyano çeşitlerini deneyebilir ve bilgi sahibi olabilir, ayrıca piyano kursu eğitmenlerimizden de bilgi alabilirsiniz.