Piyano Çalmanın Beyin Güçlendirici Olmasının 5 Nedeni

Çoğu insan piyano çalıyor çünkü oldukça eğlenceli bir aktivite. Ancak bir enstrüman çalmak harika bir hobiden çok daha fazlasıdır. Pratik yaptığınızda veya sadece piyanonuzda bir şarkı çaldığınızda beyniniz tüm hızıyla çalışır. Beyninizin uzun vadeli olumlu etkileri olan ve bazı önemli becerileri geliştiren birçok alanı bu aktiviteyle etkinleştirilir.

Motive olmak (veya motive kalmak) için daha fazla nedene ihtiyacınız varsa, belki bu beş neden size yardımcı olabilir.

1. Piyano çalmak koordinasyonunuzu geliştirir

Piyano çalarken bağımsız koordinasyon becerisi geliştirirsiniz. Bazen sol ve sağ elinizin tamamen farklı hareketler yapması gerekir. Beyniniz her bir ele ne yapacağını ve nasıl hareket edeceğini ayrı ayrı söylemelidir. Bu gerçekten en iyi haliyle bir beyin maratonudur. Aynı anda ayrı el hareketleriyle çalmayı öğrenmek beyninizin farklı alanlarını uyarır. Notaları okuyabilmek, el-göz koordinasyonunuzu da geliştirir. Ve eminiz ki iyi bir el koordinasyonuna sahip olmanın oldukça yararlı olduğunu ve hayattaki diğer durumları nasıl etkilediğini hayal edebilirsiniz…

2. Piyano çalmak dinleme becerilerinizi artırır

Belli bir müzik parçasını veya şarkıyı çalmak için dikkatlice dinlemeniz gerektiği bariz bir durumdur. Sadece enstrümanınızın nasıl ses çıkarması gerektiğini hatırlayabilirseniz, kendinizi istediğiniz şarkıda düzeltebilirsiniz. Elbette, herkes mutlak bir adımla, bu ancak pratik yapabileceğiniz ve bolca pratikle geliştirebileceğiniz bir şeydir. Başlangıçta, öğrenmek üzere olduğunuz şarkıyı klavyenizde çalmaya başlamadan önce mırıldanmanız size çokça yardımcı olacaktır.

Bu dinleme becerileri aynı zamanda sözlü hafızanıza kendi dilinizde de fayda sağlar ve gürültülü bir ortamda sesleri daha iyi tanımanızı sağlar. Bu husus, kalabalık bir kafede veya restoranda arkadaşlarınızla sohbet etmeye çalışırken oldukça kullanışlı olabilir.

3. Piyano çalmak okuma becerilerinizi geliştirir

Bir kâğıt üzerindeki notalar, bir kitaptaki harfler gibidir. Her ikisi de, metnin veya şarkının tamamını anlamlandırmak için “kodu çözülmesi” ve bir araya getirilmesi gereken sembollerdir. Bu nedenle, müzik okumayı öğrenmek aynı zamanda dil okuma becerilerinizi geliştirir. Bu, Psychology of Music dergisinde yayınlanan bir çalışma ile de kanıtlandı(https://www.sciencedaily.com/releases/2009/03/090316075843.htm). Ancak, bu yazıyı okuyabildiğinize göre, bu alanda herhangi bir iyileştirmeye ihtiyacınız olmadığını varsayıyoruz, ancak yine de bu güzel gerçeği sizinle paylaşmak çokça keyifli…

4. Piyano çalmak dil becerilerinizi geliştirir

Yabancı dil öğrenmek, az önce bahsettiğimiz okuma ve anlama becerileriyle yakından ilgilidir. Notaları okumak ve onu el hareketlerine “çevirmek” bir yabancı dil öğrenmeye benzetilebilir. Araştırmalar, müzik okumayı öğrenen çocukların yabancı dil öğrenirken de daha başarılı olduklarını göstermiştir. Bir yetişkin olarak başlasanız bile, bir enstrüman çalmak bu becerilere fayda sağlayacaktır. Bununla birlikte, gelişmeler çocuklarda olduğu kadar çabuk gerçekleşmeyebilir.

Gelişmiş dil becerileri, müzisyenlerin sahip olduğu artan dinleme becerileriyle de ilişkili olabilir. Piyano çalmak, yabancı dilin melodisini almanızı ve bir kelimenin nerede başladığını ve nerede bittiğini ayırt etmenizi kolaylaştırır. Daha önce Fransızca öğrenmeyi denediyseniz, neden bahsettiğimizi biliyorsunuzdur…:)

5. Piyano çalmak matematiksel yeteneğinizi geliştirir

Notalar ve ritimler ile müzik teorisi matematiğe dayanır. Müzik okumak ve ritimleri saymak matematik becerileri gerektirir. Araştırmalar, bir enstrüman çalan öğrencilerin genellikle çalmayan öğrencilere göre matematik testlerinde daha iyi performans gösterdiğini göstermiştir. * Bununla birlikte, piyano çalmak matematik sınavı yapmaktan çok daha eğlenceli ve aynı zamanda daha eğlencelidir.

Ve hiç “Hey, bu Sudoku’yu çözerken beni izle” diyerek bir izleyicinin dikkatini çektiniz mi?

Piyano çalmak sizi Albert Einstein’a çevirmeyebilir, ama kesinlikle beyninize fayda sağlar. Bu yüzden, eğlenceli yönünün yanı sıra, başlamak için daha pek çok “hatırı sayılır” nedenleri vardır.