Piyano Çalmak Zor Mu?

Piyano Çalmak Zor Mu?

Piyano çalmak isteyen herkesin öncelikli merak konusu, piyano çalmanın zor mu kolay mı oluşudur. Piyano çalmak düzenli pratiklerle sizler için fazlasıyla kolay bir hale gelebilir. Piyano çalmayı öğrenmeyi Yeter ki isteyin! İstemek bir çok enstrumanda başarıyı getirir.

Sizde piyano dinlemekten keyif alıyor ve çalmaktan daha da fazla keyif alabileceğinizi düşünüyorsunuz. Sizin için hazırladığımız piyano çalmak zor mu? sorusunu da içerisine dahil ettiğimiz makalemizi inceleyebilirsiniz.

Piyanoda herkes tarafından zor olduğu düşünülen kısım, iki elin eş zamanlı kullanılmasıdır. Tabiki bilmediğiniz için size piyano çalmanın zorluğu olarak bu olay yapılması imkansız gibi gelebiliyor.

Ancak derslerde bunun daha da kolay bir yolu olduğunu ve zorlanmadan iki eli eş zamanlı işlevselleştirebildiğinizi sizde farkedeceksiniz.

Piyano çalabilmek için yetenekli olmak şart mı?

Piyano çalmak isteyen kişiler genellikle, acaba yeteneğim var mı? Yeteneğim yoksa piyano çalamam mı şeklinde sorulara fazlasıyla takılabiliyorlar. Yeteneğim yoksa piyano çalmak zor mu gelir şeklinde yanlış düşüncelere de kapılıyorlar.

Piyanoyla tanışmadan yeteneğinizi keşfedemezsiniz. Piyano çalmak için illa yetenekli olmanıza da gerek yok. Yeteneğinizi çalışarak ilerletebilirsiniz. Tabiki piyano çalmaya yeteneğiniz var ise sizin için daha kolay olacaktır. Fakat yetenekli olupta pratik yapmayan bir kişi piyanoda başarıya ulaşamaz. Bizim için en önemli unsur düzenli çalışmalardır.

Piyano çalmak için parmaklar nasıl olmalıdır?

Piyano çalmak için gereken özellikler nelerdir sorusuyla birlikte, piyano çalmak için parmaklarım nasıl olmalı? Piyano çalmak için yaş nedir? Piyano çalmanın zorlukları nelerdir? Piyano çalmak zor mu? Soruları birbirlerini takip eder. Parmaklarınızın boyutu piyano çalmak için çok önem teşkil etmez. Parmaklarınızı pratiklerle esnetebilirsiniz. Bunun için egzersizler mevcuttur. Her piyano çalan kişinin parmakları uzun veya ince olmak zorunda değildir. Bu yanlış bir düşüncedir. Piyano çalmak istemeniz sizin için yeterlidir, bize güvenin.

Piyano Çalmaya Başlayanlara Önemli İpuçları

  • Düzenli ve disiplinli olmalısınız. Günde kendiniz için belirlediğiniz zamanı piyano çalışmaya ayırmalısınız.
  • Piyano başındaki duruşunuzun ve piyanonun üzerindeki parmaklarınızın doğru bir duruşta olmalıdır.
  • Kendimizi, elimizi ve parmaklarımızı sıkmadan ve gergin olmadan durmalıyız.
  • El, bilek ve dirsek koordine bir şekilde aynı doğrultuda bulunmalıdır.
  • Ayak pozisyonları ise pedalları rahat bir şekilde kullanılabilmeye uygun bir biçimde durmalıdır.
  • İstek ve hevesinizden vazgeçmemeli ve o istek ve doğrultuda hareket etmelisiniz.

Piyano çalarken parmak ağırlığınızla tuşlara baskı uygulamalısınız. Çeşitli metodlarla, piyano öğrenmek için kitaplarla sizde parmaklarınızı gün geçtikçe yaptığınız çalışmalarla daha da hızlandırabileceksiniz. El ve kol kaslarınızı geliştirebileceksiniz. Piyano çalmak zor mu ? diye hala soruyorsanız size denemeden bilemezsiniz diyoruz.

Sizde kendinize zaman ayırın ve en azından deneyin. İstediğiniz bir hobiye sahip olmak, sizi hem rahatlatan hem de mutlu eden bir aktiviteye dönüşecek ve yaptığınız pratiklerle de günlük hayatın stresinden bir adımda olsa uzaklaşabileceksiniz.

Piyano ile ilgili A’dan Z’ye merak ettiğiniz tüm bilgilerePiyano Kursu İzmir ” sitemizden ulaşabilirsiniz.