Piyano Çalmak Ne Kadar Sürede Öğrenilebilir?

Piyano Çalmak Ne Kadar Sürede Öğrenilebilir?

Piyano Çalmak Ne Kadar Sürede Öğrenilebilir?

 

Bugün sizlerle birlikte piyano çalmayı öğrenme süresinin ne kadar olduğunu ve hangi faktörler ile değişkenlik gösterdiğini inceleyeceğiz. Aklınızda şu sorular mı var;

+ Piyano çalmayı ne kadar sürede öğrenebilirim?

+ Piyano çalmak zor mu?

+ Piyano çalmayı hiç bilmiyorum, ne kadar sürede öğrenebilirim?

+ Yaşım piyano çalmayı öğrenme sürecimi etkiler mi?

+ Bir süre piyano kursuna gittim ama şu anda unuttum, ne kadar sürede öğrenebilirim?

Merak etmeyin, yukarıda yazmış olduğum ve aklınızda oluşabilecek diğer tüm potansiyel soruların cevapları bu yazıda. Dilerseniz yazımıza geçelim.


Piyano Çalmayı Öğrenmek Ne Kadar Sürer

Piyano çalmayı öğrenme süresi kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Bu değişimi etkileyen faktörler şunlar;

+ Yaş

+ Fiziksel Özellikkler

+ Öğrenme İsteği

+ Vakit Ayırma

Yukarıdaki faktörler aslına bakarsanız yaş ile doğru orantılı. Genelde yaş ilerledikçe fiziksel özellikler uygunluğunuz az da olsa kaybedebilir ve ayrılacak vakit az olabilir. Bu 7 yaşında birinin 30 yaşındaki birine göre daha rahat ve kısa sürede piyanoyu öğrenebileceği gerçeğini değiştirmez fakat bu demek değil ki 30 yaşında biri piyano öğrenemez. Bu süreç en fazla 1-2 ay oynar.

Kısaca; piyano kursuna gidip, yeterli zamana ve gerekli öğrenme isteğine sahipseniz ve disiplinli bir şekilde çalışırsanız bu faktörlerin hiç birinin sizi engellemesine izin vermezsiniz.


Ayrıca; piyano çalarken sıklıkla yapılan yanlışları öğrenip, yanlışlarınızı engellemek isterseniz “Piyano Çalarken Yapılan Yanlışlar” isimli yazıyı okuyabilirsiniz.