Piyano Çalmak Nasıl Öğrenilir?

Hangi enstruman olursa olsun bir enstruman çalmayı öğrenmenin, kişilerin loblarını daha aktif şekilde çalıştırdığı, kişilerdeki dikkat dağınıklığını azalttığı bilimsel çalışmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Küçüklükten enstruman öğrenmeye başlayan kişilerde başarı oranlarının arttığı, hafızalarının kuvvetlendiği herkes tarafından bilinen bir gerçektir.

Hele ki piyano çalmaya küçüklükten başlayan kişilerin matematik gibi sayısal derslerde daha başarılı olduğu bilinmektedir. Piyanoya ilginiz var ve piyano öğrenmek istiyorsunuz. Peki piyano nasıl öğrenilir? Yazımızın devamında piyano öğrenimiyle ilgili detaylara değindik.

* Düzenli Pratik Yapın

Piyano öğrenimi her yaşta gerçekleştirilebilecek bir faaliyettir. Ancak her müzik aletinde olduğu gibi küçük yaşta enstruman öğrenimine başlayan kişiler daha hızlı yol almaktadır. Bu yüzden hiçbir zaman geç kaldım mı? Şeklinde düşünmeyin, aslında başlamayı düşünüp başlamadığınız her an geç kalıyorsunuz demektir.  Piyano eğitiminde önemli olan düzenli ve belirli aralıklarla pratik yapmaktadır. Bu yüzden gerekli alıştırma ve parçalar hem unutulmaması hem de daha iyi şekilde icra edilmesi açısından bol bol çalışılmalıdır.

* Eğitmenle Çalışın

Piyano çalmayı öğrenmenin en garanti ve hızlı yolu, piyano eğitmeniyle ders yapmaktan geçer. Tek başına çalışmalar yapmanız size ileride sorunlar yaşatabilir. Bunun sebebi ise yanlış öğrendiğiniz bir bilgiyi, doğru olarak kabullenip bunu bir hata olarak görmeyeceğinizden kaynaklanmaktadır. Alışkanlıkları kırmak her zaman daha zordur, bu yüzden hatalı bir çalım tarzı yakalarsanız bunu ileride düzeltmeniz sizin açınızdan çok daha zor olacaktır. Ancak bir piyano eğitmeniyle çalışmanız durumunda eğitmeniniz siz çalarken hatalarınızı saniyesinde fark eder ve sizi uyarır, yaptığınız hataları ve yanlışları nasıl aşacağınızı gösterip doğru yolu takip etmenizi sağlar.

* Verilen Ödevler Unutulmamalı, Tekrarlanmalı

Piyano öğreniminin ilk anlarından itibaren nota öğrenme süreci başlar ve bu süreç doğrultusunda ilerleme gösterilir. Notaların yerlerini öğrenmek sanıldığı kadar zor bir durum değildir. Yavaş yavaş geçilen notalar akılda kalıcılık sağlayacağı için notaların yerlerini ezberlemekte herhangi bir sorun yaşamanız çok zordur. Ancak notaların unutulmaması, çalınan parçalardan gerileme yaşanmaması açısından muhakkak derslerde yapılanlar tekrar edilmeli ve verilen çalışmalar tamamlanarak üstüne bir şeyler katılmalıdır. Tekrar yapmak ve düzenli çalışmak piyano öğrenim sürecinizi kısaltıp, kolaylaştıracaktır.

İzmir Piyano Dersi

Bir cevap yazın