Piyano Çalmak için Gereken Özellikler ve Başlangıç Yaşı

Piyano görkemli görüntüsü ve ışıltılı tonuyla herkeste hayranlık hissi uyandırmayı başarmış bir müzik aletidir. Gerek geniş ses aralığı gerekse her müzik türüne uyumlu yapısından dolayı neredeyse tüm müziklerde solo ya da eşlik amacıyla kullanılan piyano, günümüzde de bir çok kişi tarafından öğrenilmek istenmektedir. Sizde piyano kursu İzmir makalemizin ilerleyen bölümlerinde aşağıdaki konular hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz;

  • Piyano çalmak için gereken özellikler
  • Piyano çalmaya başlama yaşı
  • Piyano çalmak için parmaklar nasıl olmalı?
  • Piyano çalmak nasıl öğrenilir?

Piyano Çalmak İçin Gereken Özellikler

1-) İstekli, hevesli olmak.
Piyano çalmayı başarabilmek için öncellikli olarak bulunması gereken özellik heves ve istek. Eğer ki piyanoya karşı hayranlık duyuyor ve piyano çalmayı gerçekten istiyorsanız, önünüzdeki en büyük engelleri aşmışsınız demektir.

2-) Parmak uzunluğu önemli değil!
Parmaklarım kısa nasıl piyano çalacağım? Şeklinde bir düşünce bir çok kişinin kafasını kurcalıyordur. Ancak piyano çalabilmek için parmak boyunuz neredeyse önemsiz! Piyanistlerin videolarını izlediyseniz hepsi devasa parmaklara ya da minik ellere sahip değil, yani piyano öğrenmek için standartların çok dışında bir el yapısına sahip olmanıza gerek yok! Parmağım uzun, parmağım kısa gibi söylemlere bulaşmadan hemen önce ücretsiz deneme derslerimize katılın ve sizde piyanoya olan yatkınlığınızı tespit edin.

3-) Sabır ve çalışma düzeni
Piyano çalmak için gereken özelliklerden en önemli olanlarından biri de bu maddemiz aslında. Her şey belli bir süre emek harcamayı ve harcanan emek süresinde sabretmeyi gerektirir. Kimse piyano çalmayı 1 günde 1 saatte öğrenmiyor! O yüzden acaba yapabilir miyim? Şeklinde düşünmeyi bırakın ve o haftalık, günlük olarak yapmanız gereken etüt, parçalara odaklanarak egzersizlerinizi çalışın, çalışmanın oluşturduğu farklılığı gözlerinizle göreceksiniz.

4-) Ritim duygusu
Piyano tuşlu bir müzik aleti olduğu için ekstra olarak sesleri bulmak için bir çaba harcamaya gerek kalmıyor, dolayısıyla görüntü ile notayı bağdaştırabildiğimiz anda doğru tınıyı elde ediyor ve çıkması gereken sesi çıkarabiliyoruz. Bu yüzden piyano öğrenebilmek için müzik kulağınızın olmasına gerek yok ancak, parçaların ve etütlerin doğru olarak ifadelendirilebilmesi için ritim duygusu barındırmanız şart! Eğer ki kendinizi bu konuda eksik hissediyorsanız, çalışmalarınızı metronom eşliğinde gerçekleştirebilir  hatta bir şey çalmadan önce metronomla birlikte vuruşları uygulayabilirsiniz.

Piyano Çalmaya Başlama Yaşı

Piyano çalmaya başlamanın yaşı şudur demek pekte doğru bir söylem olmayacaktır. Ancak genellikle piyano başlama yaşı bir ortalama vermek gerekirse 5-6 yaşlarında yapılabilmektedir. Ancak alt yaş gruplarında derslere başlangıç yaşının en doğru şekilde tespit edilebilmesi için ücretsiz deneme dersleri doğru bir seçenek olacaktır. Çünkü piyano çalmaya başlama yaşı kişinin fiziksel özelliklerine, kişisel gelişime bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bazen 5 yaşındaki bir öğrenci derse başlayabilirken, yaşı 6 olan çocuk derslerde zorlanabilir. Bu yüzden sizde çocuğum piyano çalmaya uygun mu?, yaşı yeterli mi? Diye merak ediyorsanız, ücretsiz piyano kursu İzmir deneme dersimize davetlisiniz!