Piyano Çalarken Sıklıkla Yapılan Hatalar

Piyano Çalarken Sıklıkla Yapılan Hatalar

Bugün sizlere piyano çalarken sıklıkla yapılan hataları gözler önüne serdiğimiz ve çözümlerini sunduğumuz bir yazı hazırladık. Bu yazı sayesinde eğer hata yapıyorsanız farkına varıp, hatalarınızı düzeltme fırsatına erişebileceksiniz.

Piyano Çalarken Sıklıkla Yapılan Hatalar

Aklınızda şu sorular mı var;

+ Piyano çalarken hangi hataları yapıyor olabilirim?

+ Piyano çalarken sıklıkla yapılan hatalar nelerdir?

+ Piyano çalarken bir şeyler yanlış gidiyor, nerede hata yapıyor olabilirim?

Merak etmeyin, yukarıda yazmış olduğum ve aklınıza takılabilecek diğer tüm potansiyel sorularınızın cevaplarını burada bulabileceksiniz. Dilerseniz yazımıza geçelim.


Yanlış Oturma Pozisyonu

Bir enstrüman çalarken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri oturma pozisyonunuzdur. Piyano da bu durum çok önemlidir. Eğer kambur oturursanız, hiç bir zaman rahat olamaz ve çabucak yorulursunuz. Doğru oturma pozisyonu şu dur;

  • Belinizin dik olmalıdır
  • Dirsekleriniz 90 derecelik açıda durmalıdır
  • Parmaklarınız ve elleriniz bir elma tutar gibi olmalıdır

Yanlış El ve Parmak Pozisyonu

Piyanoda en çok kullanacağınız yerdir el ve parmaklarınız. Eğer el ve parmaklarınızın pozisyonunu doğru ayarlamazsanız asla profesyonel bir piyanist olamaz ve tertemiz piyano çalamazsınız. Doğru el ve parmak pozisyonu şu dur;

  • Eller piyanodan birazcık yukarıda, sanki bir elma tutar gibi durmalıdır
  • Sırasıyla “Do” notasında baş parmağınız bulunmalıdır, diğer notalar diğer parmaklara gelmelidir

Tuşeleri Hep Aynı Tutmak

Her şarkının tuşesi farklıdır fakat bazı piyanist adayları hep yüksek tuşeli ya da düşük tuşeli çalarlar. Fakat bazı parçaların, bazı yerlerinde yüksek, bazı yerlerinde ise alçak tuşeli çalınmalıdır. Dolayısıyla tuşenizi asla aynı tutmamalısınız eğer şarkının orjinalinde aynı değil ise.