Piyano Bakımı ve Korunması Nasıl Olur?

Her çalgının temizliği, enstrumanın ses kalitesi ve kullanım ömrü için hayati önem taşımaktadır. Bu yüzden gerekli bakım ve temizlikler belirlenen aralıklarla muhakkak yapılmalıdır. Bu bakım ve temizliklerin yapılması, enstrumandan aldığınız ses kalitesini arttırmakta aynı zamanda çalgınızın ömrünü uzatmaktadır. Piyanonun bakımı ve temizliği hakkında yapmanız gerekenleri bu yazımızda madde madde sıraladık.

piyano-bakımı-izmir* Piyano konumlandırılırken ısının genellikle sabit olduğu yerler tercih edilmelidir. Bu, piyanonun akordunun atmasını geciktirecek ve içerisinde bulunan tellerin sıcaklıkla beraber gerilip, gevşemesini bir süre geciktirecektir.

* Sesin verimli yayılması açısından duvara yaklaşık olarak 5-10 cm uzaklıkta konumlanmalı, duvara yaslanmamalıdır.

* Isının direkt temas ettiği ya da ısıyı yayan cihazlardan uzak tutulmalıdır. Aksi takdirde piyanonun ağacı ve akordu zarar görebilir.

* Piyano yerine konumlandırıldıktan sonra yeri çok fazla değiştirilmemelidir. Yerinin sık değiştirilmesi piyanonun akordun bozulmasına sebep olacaktır.

* Piyanonun iç kısmı akordör aracılığıyla, dış kısmı ise piyanonun yüzeyine zarar vermeyecek ve çizmeyecek bir bezle (genellikle fiber bez kullanılır) temizlenebilmektedir.

* Piyanonun bakımının yapılmamasıyla birlikte haşareler zaman içerisinde piyanonun içinde bulunan tahta aksamlara bulaşmaktadır. Bu aksamların işlevini yitirmemesi açısında mutlaka haşareler buralardan uzak tutulmalıdır. Bu yüzden piyanonun içerisine bir tane naftalin konulması, böceklerin uzak tutulması adına çok faydalı olacaktır.

Yukarıda belirttiğimiz maddeleri uygulamanız durumunda piyanonuzun ses kalitesinin artacak ve kullanım ömrü oldukça uzayacaktır. Bu temizlik ve bakımlar sizin tarafınızdan yapılsa da yılda 1 ya da 2 kere piyanonuzun uzman biri tarafından incelenmesi enstrumanınız açısından faydalıdır.

Piyano kursu izmir sitemiz için piyano kursu öğretmenleri tarafından hazırlanan yazımızda piyano bakımından bahsettik. Ayrıca piyano kursu sitemizde piyano dersiyle ilgili içeriklerin yanı sıra ekipman ve pratik bilgilere de yer verilmektedir.

Siz de piyano dersi ile ilgili, piyano kursu ile ilgili merak ettiğiniz sorular için piyano kursumuza mail atabilirsiniz.

Bir cevap yazın