Piyano Bakımı Nasıl Yapılır?

* Henüz yeni edinilmiş bir piyanonun kendine gelebilmesi için yaklaşık olarak 15 gün geçmesi gerekmektedir. Bu süre içerisinde piyanonun yeri değiştirilmemeli ve bulunduğu ortama uyum sağlaması beklenmelidir. Bu süreç içerisinde sıcaklık değişimlerine alışması açısından akort ettirmemenizi öneriyoruz.

* Piyanonun konulduğu yerin rutubetten uzak ve çok fazla ısı değişimleri olmayan bir yerde bulunmasına dikkat edin.
* Konulduğu yer ile duvar arasında yaklaşık olarak beş ila on santim arasında mesafe bırakın.
* Direkt güneş ışığının temas ettiği yerlere koymaktan kaçının. Aksi takdirde akort bozulmasına ve ağaçta hasar oluşmasına sebep olabilir.
* Böceklerin uzak durması ve güveyi engellemek adına piyanonun iç bölümüne naftalin yerleştirin.
* Piyanonuzda tekerlek bulunuyorsa ufak hareketlerle yerinden oynatabilirsiniz. Ancak piyanonuz sabitlenmiş ise ve altında tekerlekleri mevcut değilse yerinden oynatmamanızı tavsiye ediyoruz.
* Piyanonuzun arasında ve içerisindeki toz oluşumunu engellemek adına piyanoyu kullanmadığınız zamanda kapağını kapalı tutmanızı tavsiye ediyoruz.
* Eğer elinizdeki piyano duvar tipi bir piyano ise yani elektronik değilse 6 ayda bir bakıma götürmenizi ve akort ettirmenizi tavsiye ediyoruz.
* Genel bakım öncesi sizde kendiniz piyanonun gerekli toz alma işlemlerini yaparak günlük bakımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu bakımları yaparken nemli ve hafif tozlu bir bezle bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
* Piyano temizliğinde kimyasal maddeler kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Aksi takdirde ağacında ve aksamların aşınmalara ve bozukluklara sebebiyet verebilirsiniz.

Piyano akordunu merak edenler de aşağıdaki yazımızdan piyano akorduyla ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirler.

İzmir Piyano Kursu

Piyano Akordu Nasıl Yapılır?