Nota Deşifre Nedir

Siz değerli müzik severler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda nota deşifresi hakkında bilgiler vereceğiz. Enstrüman çalmanın anahtarının nota olduğu düşünülürse müzikte deşifre yapmak oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

nota-deşifresi-nedir

Bu yazımız içerisinde öğrenebileceğiniz konular ve başlıkları aşağıda verilmiştir ;

  • Nota deşifresi nedir ?
  • Solfej nedir ?
  • Müzikte deşifre beceresini geliştirmek için neler yapılmalı ?

Nota Deşifresi : Dikkat Edilmesi Gerekenler

deşifrenin-önemi

Müzikte deşifre, nota deşifresi, daha önceden hiç çalınmamış bir müzik eserinin okunmasına, çözümlenmesine, çalınmasına verilen isimdir.

Başarılı bir müzisyen olmak istiyorsanız hobi ya da profesyonel olarak hiç fark etmez bir müzik eserini iyi derecede çalabilmeli ve kesinlikle okuyabilmelidir.

Nota deşifresi bir müzisyenden kesinlikle beklenen bir durumdur. Müzik okullarıda piyano dersinin yanında kesinlikle deşifre dersi verilmektedir.


Solfej Nedir : Solfej Çalışması Nasıl Yapılır

solfej-nedir

Bir müzik eserini oluşturan notaların isimleri ve doğru tınıları verilerek okunmasına solfej denir.

Solfej çalışması sırasında öğrenci tüm müzikal birikiminden faydalanmaktadır. Eserin notalarını bir yandan deşifre ederken diğer yandan ilgili müzik anahtarı, aralık bilgisi, tonalite ve değiştirme işaretlerinden yararlanır.

⇒ Dipnot ⇐

Sadece şan eğitimi alan kişiler değil çalgıcı dediğimiz enstrüman çalan kişilerde ciddi seviyede solfej eğitimi görürler. Bir müzisyenden bilmesi beklenen durumlardan biridir.


Müzikte Deşifre Nasıl Geliştirilir ?

Müzikte deşifre aslında 3 temel aşamada incelenmelidir. Nota çözümlemeyi inceleyebileceğimiz basamaklar şu şekildedir ;

deşifre-geliştirme-yolları

– İlk aşama ritim çözümlemesidir. Parçalarının notaları okunmadan tartım yapılır.

– İkinci aşama ses çözümlemesidir. Solfej kısmı burada devreye girmektedir.

– Son aşamada tüm bilgiler birleştirilir. Bir yandan ritim ve ses çözümlemesi parça içerisindeki değiştirme işaretleri ve diğer kurallara dikkat edilerek gerçekleştirilir.

Deşifre Çalışmaları İçin Hazırlık Aşamaları

– Mevcut çalışma düzeyinin daha altındaki seviyede parçalar ile başlanmalıdır.

Notaları deşifre etmeye başlamadan önce 1 dakikalık bir süre içerisinde parçayı gözlerinizle incelemelisiniz. Parçanın ölçüsü, tonu, değiştirme işaretleri gibi noktalara dikkat edilmelidir.

Deşifre çalışmalarına başlarken orijinal temponun altında okuma yaparak ilerlemeniz daha sağlıklıdır. Hızlı şekilde yapılacak çalışmalar deşifrenin sağlığını bozmaktadır.

– Okuma sırasında hata yaparken durmamalı ve parçanın temposunu kaçırmadan devam etmelisiniz. Doğru saymak ve ölçüyü kaçırmamak müzikal bir esastır.

– Okuma esnasında göz kesinlikle bir ölçüyü de görmelidir. Bir yandan ilgili ölçüdeki notalar çalınırken diğer ölçü göz tarafından taranmalıdır.

İzmir’in en nitelikli piyano kursunun sayfasına ulaşmak için İzmir piyano dersi bağlantısına tıklayabilirsiniz.