Müzisyenler Neden Ölçek Çalışır?

Neden her pratik seansında ölçekler ile çalışıyoruz? En temel düzeyde, büyük ve küçük aralıkları belirlememize ve iyi bir kulakla (tonlama) aletlerimiz üzerinde doğru parmak yerleşimi geliştirmemize yardımcı olduklarını biliyoruz.

Ancak birkaç neden daha var. Ölçekler, çoğu müziğin yapı taşlarıdır. Bunları yalnızca klavyelerimizdeki notları ezberlemenin ve bulmanın bir yolu olarak düşünürsek, onlardan en iyi şekilde yararlanamayız.

Armoni ve piyano eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi için Tıklayın.

Tel Pratiğinde Ölçekleri Kullanmanın Yolları

Ölçek uygulaması, repertuarımızın karmaşıklığını ortadan kaldırma ve çalışımızın teknik yönlerine odaklanma fırsatı tanır. Bu nedenle, aşağıda belirttiklerimizi uygulamak önemlidir.

Parmak desenleri

Parmak desenleri, bir dizi not için parmaklarınızı tahtaya nasıl yerleştirdiğinizdir. Bir dizi notu mümkün olan en basit şekilde yürütmenin farklı yollarını öğrenmek için de ölçekleri kullanırız.

Bu aynı zamanda parmak becerimizi geliştirmemize yardımcı olur, rakamlarımızı farklı kombinasyonlara koyarak virtüöz parçalar ve melodilerde daha hızlı hareket ettirme yeteneğimizin kilidini açar.

Farklı büyük ve küçük tuşların ölçeklerinde parmak desenleri uygulamak, her gün tekerlemeler okumak gibidir. İlk başta yavaşça başlıyorsunuz, ancak kısa sürede hızlanıyorsunuz ve sözleriniz artık net değil, karmakarışık ya da birbirine takılmıyor.

Enstrümanınızdaki parmaklarınızla aynı.!

Ritim

Her zaman bir metronom kullanın! 50 ila 60 vuruş arasında ayarlamanızı öneririz. Elbette, alıştırma ölçekleri düz bir şekilde yarım, çeyrek, sekizinci, on altıncı ve 32nci notalarla yapılır.

Bununla birlikte, ölçekler, altızlar ve çeyrek nota üçlüleri gibi daha zor ritimleri öğrenmek için mükemmel bir fırsat sunar.

Bu, repertuarımızda karşılaşabileceğimiz karmaşık ritimler için parmaklarımızı ve yay elimizi hazırlar.

Ayrıca parmak desenleri gibi bir ölçekte ritim çalışması, elinizi ve pruva kolunuzu çeşitli müziklerde karşılaşacağı farklı hareketlere hazırlar. Sağ ve sol elinize birbirleriyle daha iyi koordine olmayı öğretir, ancak aynı zamanda ayrı ayrı iyi çalışmayı da öğretir.

Ton

Ayrıca tonumuzu, yay hızımızı, ses noktamızı ve basıncımızı geliştirmek için de ölçek kullanırız. Piyano ve fortissimo(çok yüksek sesle çalınacak şekilde işaretlenmiş bir aralık) gibi farklı dinamikleri Sul ponticello, collé ve up-bow staccato gibi diğer teknikleri uygulamak için ölçekleri de kullanabilirsiniz.

Teori

Elbette, bir ölçeğin uygulanmasının ve sesinin arkasındaki teoriyi öğreniyoruz. Ayrıca, anahtarların ve farklı akorların ölçeklerden nasıl oluşturulduğunu da öğrenebiliriz. İçeride ve dışarıda bir ölçek bilmek doğaçlama için de harika bir temel oluşturur. Parmak kalıpları ve ritim pratiği, şarkıcılar ve diğer müzisyenler için doğaçlama ve yeniden çalma için daha iyi bir temel oluşturacaktır.

Çoğu müzik, eksik, eklenmiş ve tesadüfi aralıkların olduğu bir ölçektir. Yukarıdakileri uygulamak, ışık hızında deşifre okuma becerilerini geliştirmek anlamına gelir.

O halde, en iyi müzisyenlerin bir ölçeğin temel uygulamasında ustalaşanlar olduğu da artık bir sır değil.

Ölçeklerinizi uygulamaya devam edin!