İkinci El Bir Akustik Piyano Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Piyano çalmak, müzikle ilgilenen herkesin de bildiği gibi müzik eğitiminin temel yapı taşlarından biridir. Fakat sıfır bir akustik piyanoya sahip olmak, piyano çalan herkesin ne yazık ki elde edemeyeceği bir şeydir. Bu nedenle biz de bu yazımızda, ikinci el akustik bir piyano alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklamaya çalıştık.

Siz de bir akustik piyanoya sahip olmak istiyor fakat sıfır bir akustik piyano için yeterli bütçeyi ayıramıyorsanız bu yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ediyoruz.

Piyano eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

İkinci el bir piyano alırken çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Eğer dikkatli değilseniz ya da işinin ehli biriyle birlikte piyanoyu incelemezseniz çok fazla tamire ihtiyaç duyan veya devam eden sorunları olan bir piyano ile eve dönebilirsiniz. Öte yandan, gerçekten takdir edilecek kadar iyi bakılmış ve sevilerek çalınacağı bir eve gitmek için bekleyen bazı harika piyanolar vardır.

Kullanılmış bir akustik piyano satın alırken her zaman belirli bir risk seviyesi olacaktır. Eviniz için kullanılmış bir akustik piyano satın almayı düşünüyorsanız, bu riski azaltmanıza yardımcı olacak birkaç şey var.

Piyanoların Da Son Kullanma Tarihi Vardır

İnsan üretimi olan her şeyde olduğu gibi akustik piyanolarda da bir kullanım ömrü mevcuttur. Genellikle antika gibi görünen akustik piyanolar çok daha şatafatlı ve albenisi yüksektir. Bunun sebebi dış yapısının göze hitap edeceği şekilde tasarlanmış olmasıdır. Fakat görüntüsü bir hayli güzel olan antika bir akustik piyano, içinde yaşlanmışlığın verdiği pek çok kusuru da saklıyor olabilir.

Bu nedenle ikinci el bir akustik piyano alırken ilk yapmanız gereken şeylerden biri, piyanonun yaşını öğrenmek olmalıdır.

Bazı insanlar piyanoların diğer bazı enstrümanlar gibi olduğunu ve yaşla birlikte daha iyi ses çıkardığını varsayar, ancak bunun tersi doğrudur. Bir piyanonun ömrü yaklaşık 60 yıldır. Piyano içindeki hareketli parçalar zaman içinde kırılmaya yatkınlık gösterirler. Piyano tamamen restore edilmediği sürece bu yorgunluk ve kırılmaya yatkınlık baki kalacaktır. Tüm diğer antikalar gibi restore edilmemiş bir akustik piyano da görsel olarak güzel görünse de çalmak için elverişli değildir.

Akustik Piyanonuza İyi Bakmanız Gerektiğini Unutmayın

İkinci el bir akustik piyano almak başlangıçta ses olarak da görüntü olarak da kaliteli bir enstrüman almak olabilir. Fakat bir diğer yandan aldığınız akustik piyanonun bir araba gibi sürekli bakıma gereksinim duyduğunu unutmamanız gerekir. Yani daha önce düzenli bakımları  yapılıp yapılmadığını bilmek piyanonun kusurlarını öğrenmek için etkili bir yöntemdir. Hava değişikliği, nem v.b. bir sürü etkenden etkilenen akustik piyanonuza siz de tabi ki aldığınız andan itibaren düzenli olarak bakım  yapmak zorunda olduğunuzu unutmamalısınız.

Tüm Piyano Markaları Aynı Kalitede Değildir

Yamaha, Baldwin, Kawai ve Steinway, birçok piyanist için çok saygın markalardır. Ama diğer yandan birçok küçük ama büyük markalar vardır. Belirli bir markanın kalitesi hakkında bilgi edinmek ve araştırma yapmak için biraz zaman ayırın. Böylelikle belki daha önce adını duymadığınız fakat pek çok ünlü sanatçı tarafından kabul gören bir akustik piyanoya sahip olabilirsiniz.

Almadan Önce Mutlaka Deneyin

İkinci el akustik bir piyano alırken, yapmanız gereken ve olmazsa olmaz son şey ise onu satın almadan önce denemeniz gerektiğidir. Eğer piyano çalmaya yeni başlamışsanız yanınızda bu konuda daha deneyimli birinin olması işinizi kolaylaştırabilir. Hem piyanonun sesini duymuş hem de tuşlar ve aksamlar arasında bir sıkıntı olup olmadığını ilk elden deneyimlemiş olursunuz.

Unutmayın ki bir enstrümana sahip olmak, yalnızca evinize alacağınız bir aksesuar değildir. Onunla vakit geçirecek, sanata dair bir şeyler üretecek ve belki de kariyerinizi şekillendireceksiniz. O nedenle ikinci el bir piyano alırken bahsettiğimiz adımların hepsini yapmaktan çekinmeyin.