Hangi Piyanoyu Almalıyım?

Piyano çalmaya başlayanlar evde çalışmalarını sürdürebilmek için bir piyanoya ihtiyaç duyacaklardır ve akılları en çok kurcalayan sorulardan bir tanesi hangi piyanoyu satın almalıyım, bana hangi piyano daha uygun?

piyano satın alPiyano pek de ucuz bir müzik aleti olmadığı için öyle bir tane alayım beğenmezsem hemen satar başka bir model denerim durumu söz konusu olmuyor, çoğu zaman aldığımız piyanoyu çoook uzun yıllar kullanıyoruz, örneğin ben hemen hemen 10 yıldır aynı piyanoyu kullanıyorum bunun sebebi de başta doğru piyano tercihini yapmış olmam.

Piyano teknolojisi, dijital piyano teknolojisi telefon teknolojisi gibi değildir, bugün aldığınız bir piyanonun özellikleri yarın eskimez çünkü piyano sesiyle ön planda olan klasik bir çalgıdır ve aldığınız piyanoya iyi bakarsanız 50 yıl da aynı dijital piyanoyu kullanabilirsiniz. Akustik piyanolar da zaten teknolojik bir aksam olmadığı için teknolojiyle bir ilgisi yoktur.

İlk kez piyano satın alacak olanlar genellikle konsol tipli görünen dijital piyanoları tercih ettikleri için bu yazımızda dijital piyanolardan bahsedeceğiz.

1. Piyano satın almaya ayırdığınız bütçe
2. Piyano sesleri
3. Piyano tuş hassasiyeti

1. Bütçe

Şimdi öncelikle 1. konuyu açığa kavuşturalım. Ben piyano fiyatlarını bilmiyorum ki bir bütçe belirleyeyim dediğinizi duyar gibiyim, bu sebeple önce dijital piyano fiyatlarından bahsedeyim. Ortalama olarak dijital piyano fiyatları 2015 yılında 550 dolardan başlamaktadır, müzik mağazalarının yaptığı çeşitli kampanyalara göre fiyatlar değişiklik göstermektedir, biraz daha uygun fiyata da bulmanız mümkündür fakat bunlar en hesaplı, org görünümüne çok yakın piyanolardır kısacası piyano almak istiyorum fena da olmasın diyorsanız 600 – 650 doları gözden çıkartmanız gerekiyor. Tabi ki kalite arttıkça piyano fiyatı da artıyor, hem ucuz olsun hem kaliteli olsun diye bir seçenek bulunmuyor ve sürekli al sat yapılacak bir müzik aleti de olmadığı için piyano alırken bütçenizin el verdiği en iyi piyanoyu almak için nakit miktarınızı denkleştirip maksimum bütçenizle 1000 dolar gibi bir fiyata razı olup bir piyano almak daha iyi olacaktır.

2. Ses

Bazı piyanolarda ses işlemcilerinin kalitesizliği sebebiyle notalara bastığınızda çok küçük gecikmeler olur, başta amatör piyanistleri rahatsız etmese de ilerleyen zamanlarda farklı piyanolar denedikçe bu durum sizi rahatsız etmeye başlayacaktır, bu sorun çoğunlukla görünümü kaliteli fakat fiyatı çok ucuz piyanolarda görünür, ahşap tasarımlı şık piyanolar gibi gözükseler de seslerindeki kalitesizlik sıkıntı yaratacaktır, tabi ki görünümü önemlidir fakat işlevi, çıkardığı ses asıl önemli olan konumuzdur, eğer piyanoyu dekor olarak almıyorsak buna dikkat etmeliyiz.

3. Tuş Hassasiyeti

Piyanonun tuşlarına hafif bastığınızda az bir ses, sert bastığınızda ise daha yüksek bir ses çıkmasının sebebi tuş hassasiyetidir, bazı piyanolarda tuş hassasiyeti çok zayıf olur, sert bassanız dahi bunu iyi algılamaz bu da gerçek piyano yani akustik piyano hissiyatı yaratmaz. Bu yüzden tuş hassasiyeti iyi olan bir piyano almanız daha iyi olur.

Hangi piyanoyu satın almalıyım yazımda her hangi bir piyano markası önermedim, özellikle şu piyanoyu alın demedim çünkü her modeli her yerde bulabilmeniz mümkün olmuyor, eğer bulunduğunuz yeri belirterek bir mail atabilirsenize ( msn@erturgutsanatmerkezi.com ) daha ayrıntılı yardımcı olmaya çalışabilirim.

Bir cevap yazın