Dijital Piyano Satın Alırken Dikkat Edilecekler

İster maliyet bilincine sahip bir ebeveyn olun, ister kuyruklu piyano için yeriniz olmasın, bazen dijital piyano daha mantıklıdır. Akustik bir piyanodan çok daha ucuz ve çok daha hafif olan bir dijital piyano, asla akort dışına çıkmayacak bir elektronik çözümdür. Dijital piyanoların sunduğu çok çeşitli işlevler ve özellikler nedeniyle doğru dijital piyanoyu bulmak göz korkutucu bir görev gibi görünebilir. Tuşlar ve özelliklerden tonlara ve seslere kadar dijital piyanolar hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Piyano eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Temel Avantajlar

Dijital bir piyanoya yatırım yapıp yapmamanız konusunda hala kararsızsanız, dikkat etmeniz gereken bazı önemli avantajlar vardır. Birincisi, dijital piyanolar akustik emsallerinden çok daha kullanışlıdır – çok daha hafiftirler, taşınması daha kolaydır ve çoğu model saklama veya taşıma için parçalanabilir. Maliyet önemliyse, genellikle akustik bir piyanodan çok daha ucuza mal olduklarından ve dijital piyanolar sık akort gerektirmediğinden, bakım masraflarından da tasarruf edeceksiniz. Teknik özellikler söz konusu olduğunda, çoğu dijital piyano performansınızı kaydetmenize izin verir ve bu, enstrümanda yeni olanlar için faydalı olabilir. Son olarak, bazı dijital piyanolar MIDI özelliğine sahiptir ve özellikle hafıza kartlarını kabul eder, böylece kaydedilmiş müziğinizi bir bilgisayara aktarabilirsiniz.

Online piyano eğitimi hakkında Buraya Tıklayın..

88 vs 61 Tuş

61 tuş bir yer tasarrufu gibi görünse de çoğu uzman, 88 tuşluk tam setli bir dijital piyano veya klavye satın almanızı önerir. Neden? Çünkü daha küçük bir klavyede piyano çalmayı öğrenmek veya pratik yapmak, daha büyük bir klavyeye geçişi zorlaştırabilir. Çoğu piyano dersi sabit, akustik bir piyanoda öğretildiğinden, çocuğunuzun ileri geri geçiş yapması kafa karıştırıcı olabilir. Piyano çalmak hem görsel hem de kaslı bir aktivite olduğundan, daha küçük boyutlu bir klavye kullanmaya alışan bir öğrenci, tam boyutlu bir sürüme uyum sağlamakta zorlanabilir.

Ton ve Ses

Günümüz dijital piyanolarının farklı enstrümanlardan yüzlerce ses örneğini içermesi büyük bir sorun gibi görünse de, günün sonunda “bu gerçekten gerekli mi?” diye soruyor olabilirsiniz. Yenilik etkisini yitirdiğinde, muhtemelen daha temel piyano seslerine odaklanmak nihai netice olacaktır.Bazen ekstra yeni, tüm bu sesler öğrencinin dikkatini erken yaşlarda rahatsız edebilir. Bununla birlikte, öğrencinin gerçekten kullanacağı bir düzine kadar sesin kalitesine odaklanmakta her daim fayda var. Tonlar ve sesler söz konusu olduğunda, kalite kesinlikle nicelikten daha önemlidir.

Hangi Marka Olmalı?

Dijital piyano seçmenin en önemli özelliklerinden biri, belirli bir marka veya üreticiye karar vermektir. Markaya dikkat etmeden piyanodan piyanoya geçmek tamamen iyi olsa da, bazen kendinizi belirli bir marka veya üreticiye alıştırmak, süreçten ne bekleyeceğiniz konusunda daha derin bir anlayış kazanmanıza yardımcı olacaktır. En önemli dijital piyano markalarının çoğu, teknoloji patlamasının başlangıcından beri müzik aletleri üretiyor. Dijital piyanoları ve üreticilerini araştırmak için saatler harcamaktan hoşlanmıyorsanız, en iyi şirketlerden bazıları Korg, Casio, Roland ve Yamaha’dır.

Tam Ağırlıklı Anahtarları Seçin

Akustik piyanolarda, birbirleriyle etkileşime girmesi ve hareket etmesi gereken ve ağırlıklı bir his veren tonlarca küçük parça vardır. İyi bir dijital piyano, ağırlıklı tuşların hissini taklit etmek dâhil, gerçek bir piyanoyu taklit etmek için elinden geleni yapacaktır. Ürün açıklamasında “ağırlıklı” kelimesini görüyorsanız doğru yoldasınız demektir. Bir üretici, bir piyanonun dokunuşta nasıl hissettiğine değinmiyorsa, ne pahasına olursa olsun bundan kaçının. Ağırlıksız tuşlar çok farklı bir eylem türü sağlar ve aslında oldukça dikkat dağıtıcı olabilir. Zamanla çalındığında, ağırlıklı olmayan bir dijital piyano, özellikle de öğrenci sonunda bir akustik modele geçmeyi planlıyorsa, düzgün çalma tekniğini gerçekten engelleyebilir. Dijital piyanolara göz atarken, tam ağırlıklı veya kademeli / çekiç hareketine bağlı kalın.

Kulaklık Jakına İhtiyacınız Var mı?

İşin aslı, bir kulaklık girişi tamamiyle tercih meselesidir. Küçük bir yerde yaşıyorsanız ve egzersizlerinizde gürültü nedeniyle kesintiye uğramak istemiyorsanız, kulaklık jakı mantıklıdır. Kulaklık jakı olan bir dijital piyano satın alırsanız, birçok müzik öğretmeni ara sıra kulaklık takılı olmadan çalınmasını önerir, böylece öğrencinin gerçekten yapması gerekeni uyguladıklarından emin olmak ister. Ayrıca, kulaklıkları çok yüksek seviyede ayarladığınızda ses seviyesinin ne kadar yüksek olduğuna dikkat edin ve erken işitme kaybına sebebiyet vereilir. Dijital piyanoların çoğunda zaten bir kulaklık jakı bulunsa da, sizin için bir öncelik sağlanıyorsa, güvenli olması için ürün açıklamalarını iki kez kontrol edin.

İkinci el mi? Yeni mi?

Kullanılmış bir dijital piyano satın alarak daha da fazla tasarruf etmeyi tercih ediyorsanız, araştırmanızı yaptığınızdan ve yalnızca güvenebileceğiniz mağazalardan kullanılmış ürünleri satın aldığınızdan emin olun. Şahsen kullanılmış bir piyano satın alıyorsanız, tuşlara basın ve çalıştığından emin olun. Birisi satın almadan önce oturmanıza ve piyano çalmanıza izin vermezse, oradan uzaklaşın. Kullanılmış satın alırken her zaman dikkatli olun ve dolandırıcılıklardan kaçınmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, atlayın ve bir sonraki seçeneğinize geçin. Bazı durumlarda, dijital bir piyano kiralayabilir veya kendinize ait olacak şekilde satın alabilirsiniz; bu, aylık kira ödemelerinizin piyanonun toplam fiyatına gittiği ve piyanonun tamamı ödendiğinde, size ait olduğu anlamına gelecekse yine de farklı seçeneklerde deneyimi ihmal etmeyin.

Dijital Piyano Aksesuarları

Seçtiğiniz dijital piyanoya ve çocuğunuz için alıyorsanız çocuğunuzun onunla ne yapmayı planladığına bağlı olarak, alışveriş yaparken birkaç piyano aksesuarı almayı da düşünmelisiniz. Bu öğelerden bazıları seçtiğiniz pakete dâhil olabilse de, her zaman standart olmayabilirler. Çocuğunuz dijital piyanosunu pratik süreçlerinde sürekli götürüp getirmeyi planlıyorsa, piyanoyu kazara düşme veya çarpmalardan koruyacak sağlam bir kasaya yatırım yapmalısınız. Amfi ve kablolar, dijital bir piyanonun sesini yükseltmek isteyenler için gereklidir ve hemen hemen her tür müzisyen için bir tezgah veya stand önemlidir. Kontrol etmeden önce neye ihtiyacınız olduğuna karar vermek için bir dakikanızı ayırın, böylece ihtiyacınız olan her şeyi aynı anda aldığınızdan emin olabilirsiniz.