Caz Müzik Aletleri

Farklı müzik türleri, farklı müzik enstrümanları gerektirir. Caz müziğinde yaygın olarak kullanılan enstrümanları çalan dünyanın en ünlü sanatçılarından bazılarına bir göz atın.

Trompet

Trompet Rönesans döneminde değişikliğe uğramasına rağmen, bundan çok daha uzun süredir varlığını sürdürüyor. İlk başta askeri amaçlarla kullanıldığını belirten araştırmalar mevcut iken, yine bazı araştırmalar eski insanların hayvan boynuzu gibi malzemeleri benzer amaçlarla (yani tehlikeyi duyurmak için) kullandığını da göstermektedir. Trompet ve kornetler caz müziğinde birbirinin yerine kullanılır.

  • Dizzy Gillespie New York’ta sahne alıyor.

Saksafon

Saksafonların çeşitli boyutları ve türleri vardır: soprano saksafon, alto saksafon, tenor saksafon ve bariton saksafon gibi. Müzik tarihi açısından diğer müzik enstrümanlarından daha yeni sayılan saksafon, Antoine-Joseph (Adolphe) Sax tarafından icat edilmiştir.

  • Wayne Shorter, 14 Eylül 2006’da Thelonious Monk Institute of Jazz’ın 20. yıldönümünde Beyaz Saray’ın Doğu Odası’nda sahne alıyor.

Piyano

Piyano, hem çocuklar hem de yetişkinler için en popüler klavyeli enstrümanlardan biridir. Ünlü klasik bestecilerin çoğu Mozart ve Beethoven gibi piyano virtüözleriydi. Klasik müziğin yanı sıra piyano, caz dahil diğer müzik türlerinde de kullanılmaktadır.

  • Montréal’de (Québec) sahne alan Thelonious Monk, 1967.

Trombon

Trombon trompetin soyundan gelmiştir ancak oldukça farklı şekilde şekillendirilmiş ve boyutlandırılmıştır. Trombon çalmayı öğrenmeyle ilgili ilginç bir gerçek, ya bas ya da tiz nota anahtarıyla çalınmasıdır. Bir nefes bandında veya orkestrada çalarken, bas nota anahtarında müzik yazılır. Bir pirinç grupta çalarken, müzik tiz nota anahtarı ile yazılır.

  • New Orleans, Louisiana’da 30 Nisan 2006’da düzenlenen New Orleans Caz ve Miras Festivali sırasında Troy “Trombone Shorty” Andrews.

Klarnet

Romantik Dönem’de klarnetin büyük bir teknik gelişme gösterdiği ve öne çıktığı dönemdir. Brahms ve Berlioz gibi besteciler klarnet için müzik besteledi ancak bu enstrüman caz müziğinde de kullanılıyor.

  • Pete Fountain, 24 Şubat 2004’te New Orleans, Louisiana’da Mardi Gras kutlamaları sırasında performans sergiliyor.

Kontrbas

Kontrbas, yaylı müzik aletleri ailesinin bir başka üyesidir. Çellodan daha büyüktür ve boyutu nedeniyle oyuncunun onu çalarken ayakta durması gerekir. Kontrbas, caz topluluklarının dayanak noktasıdır.

  • John Butler Trio’dan Shannon Birchall, 27 Kasım 2006’da Sidney, Avustralya’daki Enmore Tiyatrosu’nda sahne alıyor.

Davul seti

Davul seti, herhangi bir caz ritim bölümünün önemli bir parçasıdır; diğerlerinin yanı sıra bas davul, trampet ve zilleri içerir.

  • Roy Haynes, 20 Ekim 2004’te Lincoln Center’da Frederick P. Rose Hall’un Büyük Açılış Kutlaması sırasında Lincoln Center’da performans sergiliyor.